Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu ja Tehnikaülikooli koostöös ilmus raamat “Eesti teadlased ja insenerid välismaal”, mis räägib Eesti päritolu inimestest, kes on kogunud tuntust kõigil mandritel.
Raamat sisaldab ligi 30 lugu ja ülevaadet erinevatelt autoritelt. Lisaks eestikeelsetele artiklitele on raamatus ära toodud ingliskeelsed kokkuvõtted ning fotod autorite erakogudest. Raamat “Eesti teadlased ja insenerid välismaal” on jätkuks raamatule “Eesti teadlased paguluses”, mis ilmus aastal 2009. Uue raamatu pealkirjas enam sõna "pagulus" ei esine, sest räägitakse ka pärast Eesti taasiseseisvumist või veel praegugi tegutsevatest eestlastest.
Kogumiku kaanel on sõjajärgne foto noorest kaevuritunkedes Arvi Parbost, kes hiljem rajas ja juhtis kaevandusettevõtteid Austraalias, Ameerikas, Aasias ja Euroopas ning kelle tööd tunnustas kuninganna Elizabeth II rüütliks löömisega. Kõik raamatu tegelased on asukohamaal kõrgelt hinnatud ning nende tegevus on jätnud maailmas arvestatava jälje. Seekordne väljaanne on suuremas osas pühendatud inseneridele, loodus-, arsti- ja tehnikateadlastele, kuid jutuks tulevad ka keeleteadlased, filosoofid ja eestlasi ühendavad teadusorganisatsioonid.
Lood on kirja pannud kas teadlased ja insenerid ise või nende tegevust lähemalt tundnud või uurinud teadlased. Raamatu tõukejõuks olnud konverentsi ettekannetele lisandus töö käigus tosin artiklit Austraalia, Kanada, Rootsi, Saksamaa, USA ja Eesti autoritelt. Eesti jaoks kauge Austraalia on esindatud lausa kuue artikliga.
Raamatus leidub hämmastavaid edulugusid, mille peategelased, sõja poolt ilma mööda laia pillatud eestlased või nende järeltulijad, töötavad ennast rasketes oludes üles tippteadlaste ja -inseneride hulka. Raamatu autorite hulgas on näiteks radioloog Jüri Kaude, epidemoloog Rjurik Golubjatnikov, kosmonautikainsener Rein Grabbi, veejõujaamade insener Leo Allas, Arvo Tinni, kelle projekteeritud on sadu miile maanteid Austraalias, Illar Muul, kelle tööks on vihmametsade taastamine.
Samuti kirjutatakse varalahkunud maailmakuulsast majandusteadlasest Ragnar Nurksest, ehitusinsener August Komendandist ning Alfred Otsast, NASA juhtivast elektromehhaanikust. Kõiki 300-leheküljelise raamatu väärikaid tegelasi ei jõua siinkohal üles lugeda.
Raamatu ilmumist toetas Eesti Vabariigi Haridus- ja Teadusministeeriumi "Rahvuskaaslaste programm".
Koostajad: Vahur Mägi vmagi@lib.ttu.ee ja Anne Valmas anne.valmas@tlulib.ee
Pressiteate edastas:
Vahur Afanasjev
Suhtekorraldaja