Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

foto sauna

Artikli autor Tormi koos kerisega.   Fotod: Mairo Notton 

Saun on olnud elementaarne osa Eesti kultuurist üle tuhande aasta. Esimesed saunad olid sarnased suitsusaunale, kus tuli oli tehtud kivide alla või peale. See saun, mida enamus inimestest tänapäeval teavad, on ainult umbes 50-100 aastat vana, kuna enne seda aega sellist tehnikat lihtsalt ei olnud kasutuses. Eestlastele vist ei ole nii tähtis milline saun on, peaasi, et mingisugune saun on! Saunas käimine on eestlaste rituaal ja suur mõnu.


Nagu mõned teavad, mina ja mu isa ehitasime Red Hot Sauna, mis oli tehtud vanast kiirabiautost. Esimene kord, kui isa nägi mobiilset sauna, oli kui ta oli noor skaut nagu mõned meie lugejad on. See väike saun oli soome matkabussi taha ehitatud.

 

sauna

Saunamobiil Red Hot Sauna New Yorgi tänavatel


Isale tuli see idee hiljuti meelde, kui ta tahtis sauna endale ehitada – tavasauna ehitust oleks raske New Yorgi linnas läbi viia. Seega mobiilse platvormi peale ehitamine oli ainuke loogiline valik.


Ja nii me tegimegi vanast ambulantsist mobiilse sauna. Saun on oluline osa Eesti kultuurist. Seal meie esivanemad pesid ennast enne, kui dušid oli igas majas ja elukohas. Mõnes mõttes on saun sama palju eesti kultuuri osa kui eesti keel.


Ajalooliselt on saun püha koht, kuhu inimesed läksid ka sünnitama. Samuti figureeris saun elu lõpus: keha hoiti seal kuni matuseni. See oli osaliselt sellepärast, et suitsutahmal on steriliseerivad omadused, mis tapavad baktereid ja eemaldavad batsille, mis võivad teha inimese haigeks.


Tänapäeval on suitsusaunad ikka kasutuses, aga harva levinud viis, kuidas ajutiselt tekitada kehatemperatuuri tõusu.


Saun on ka osa tänapäeva seltskondlikust elust Eestis. Kui inimesed lähevad külla nädalavahetusel, siis on saun ja sealne tegevus osa kavast. Kui teid kutsutakse sõbra juurde külla ja sauna, siis pidage meeles: saun on püha paik, kus ei peaks vanduma ega norima. Saunas on kõik võrdsed.


Kui ma olen saunas, siis mulle meeldib see hetk, kui higi hakkab voolama: Ma olen tavaliselt leiliruumis 5-10 minutit ja siis lähen ennast jahutama, ideaalselt järves või tiigis. Kui teil kodus või sõbral pole sauna, siis leidke kuskil mujal, kus seda mõnusat traditsiooni kogeda, nt eesti laagrites isegi väljaspool Eestit.

 

Kohalikud laagrid, kus on saunad, on Järvemetsa Skaut/Gaidlaager, Suvekodu Long Islandil ja Kotkajärve laager Kanadas. Viska leili!

 

Tormi Notton

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo