Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti kergejõustiklased võtavad olümpiahooaja vormist nüüd veel viimast. Tippude laeks on Teemant-liiga etapid, kuhu juba kutse saamine on tunnustus (enamikul aladel võistleb neil galaõhtutel vaid kaheksa sportlast).


Edukaim on olnud Rio olümpia kuues 400 meetri tõkkejooksja Rasmus Mägi, kes sai Teemantliiga Lausanne’i etapil esimese (tõsi, 400 m tkj polnud seal punktiala) ja Pariisi hoopis kõvemas konkurentsis viienda koha. Esiviisikus oli Mägi ka Berliinis, ühel väiksemal võistlusel aga teine. Mis aga ehk poodiumikohtadest, Teemantliiga punktidest ning auhinnaragast tähtsamgi: Rasmus on alates Rio olümpia poolfinaalist saanud kõigis jooksudes aja alla 48,66 ja näidanud sellega uuel tasemel stabiilsust.


Galaõhtutele kutsutute seas on sagedasti ka kaugushüppaja Ksenija Balta ning kettamehed Gerd Kanter ja Martin Kupper. Balta hüppas teatavasti Rio olümpia eelvõistlusel 6,71 ja finaalis 6.79, mis andis kuuenda koha, nüüd sai ta Pariisis 6.75ga kolmanda ja Berliinis 6.63ga neljanda koha. Viimase puhul peab märkima deja vu’d, sest taas oli Baltal ebaõnne paremuselt teise katsega. Nii jäi ta pronksist ilma Euroopa meistrivõistlustel, nii oli tema paremuselt teine katse kehvem Berliinis samuti 6.63 kirja saanud venelanna Darja Klišinast ja jälle astus poodiumile medalit saama Balta asemel konkurent.


Kettaheitja Gerd Kanter oli Berliinis nagu mitmel eelmiselgi välisvõistlusel neljas, aga loodab kas Teemant-liiga finaaletapil või siis mõnel Eesti hea tuulega võistlusel oma hooaja marki 66.27 parandada. Mida Eesti viimase kümnendi edukaim sportlane, tiitlivõistlustelt koguni 11 medalit toonud vägilane järgmisel hooajal ette võtab, otsustab Kanter puhkuse järel. Aga ilmselt Londonis peetaval MM-il lööb ta kaasa, kui tervis vähegi medalivormi tõusta lubab. Kas siis juba Kupperi järel Eesti teise numbrina, saame näha.


Kergejõustiklased mõtlevad juba rohkem puhkepausile, mida näitab kasvõi Rio olümpial kolmikõdedena laineid löönud Liina, Leila ja Lily Luige hiljutine kaasalöömine Tallinna porisel maastikurattamaratonil.


Teatepulka spordisõprade huviorbiidis on üle võtmas pallimängud, kel algavad MM- ning EM kvalifikatsioonisarjad. Otsa tegid lahti korvpallimehed, kes pürivad uuel iseseisvusajal neljandat korda EM-finaalturniirile. Et sinna saada, tuleb kaheringilisel turniiril alagrupp, kuhu kuuluvad veel Poola, Valgevene ja Portugal, kas võita või olla kõigi alagruppide üks paremaid teise koha meeskondi. Eesti alustas valikturniiri vaatamata sellele, et mullusest koondisest on eri põhjustel puudu koguni seitse põhimeest, üllatavalt hästi. Kõigepealt alistati kodus uue kapteni Rain Veidemanni 30 punkti ja innustamise toel suurelt 81:62 Valgevene ja siis võõrsil 76:68 Portugal. Aga täisedu on esialgu ka Poolal, kellega ilmselt lähebki grupi võitmise pärast madinaks.


Järgmistena lülituvad MM-valiksarja jalgpallimehed, kelle vastaseks on võõrsil Bosnia ja Hertsegoviina. Eelmisel MM-il finaaletapile pääsenud bosnialased on Eesti vastu kindlasti favoriidid, sest nende mehed mängivad Evertonis, Berliini Herthas ja FC Romas, eestlastel on ette näidata vaid Liverpooli särki kandev Ragnar Klavan.


Aga jalgpall on teatavasti ümmargune ja mängida saab reeglina nii hästi, kui vastane sel päeval ja sel väljakul laseb. Mida oli näha ka Eesti meeskonna viimases kontrollmängus Pärnu uuel Rannastaadionil Malta vastu. Malta on küll väiksem kui Hiiumaa ja jalgpalliski kääbusriigiks peetav, aga ometi nii visa, et Eesti oli neljas eelmises mängus teda vaid korra võita suutnud (ja korra isegi 2:5 kaotanud). Maltalased näitasid Pärnus kindlat kaitset ja üritasid rünnakul nõelata ning Eesti oli oma mängu ehitamisega selgelt hädas. Teise poolaja alguses suutis Sergei Zenjov küll Eesti ette viia, kuid siis lasti endale rumal värav vastu lüüa ja nii 1:1 jäigi. Mis pole MM-tsükli eel just parim motivatsioon.


Veel valmistuvad EM-valikmängudeks Eesti võrkpallimeeskond ja naiskond. Mehed mängivad Poolas kontrollmänge sealsete klubidega, naised võitsid Kohilas nelja naiskonna turniiri finaalis Lätit.


Üks Eesti mees ületas hiljuti maailma tipptulemuse, aga rekordiomanikuks ometi ei saanud. See oli ultratriatleet Rait Ratasepp, kes läbis Šveitsis kümnekordse ironmani ajaga 108 tundi, 48 minutit ja 57 sekundit, mis ületas senise tippmargi ligi kolme tunniga. Aga Ratasepast oli üks sakslane selles raudmeeste võistluses, kus tuli kümnel päeval järjest läbida 3,8 km ujudes, 180 km jalgrattast vändates ja 42,195 km joostes, paari tunni võrra koguajas kiirem ja võttis rekordi omale. Ratasepp tegi kümnekordset triatloni esimest korda, aga inimvõimeid proovile panev mees võib tulevikus osaleda ka 20 ja 30 päeva triatlonidel, sest niisuguseidki võistlusi on. Iseasi, on see enam sport või juba pigem enesepiinamine ehk masohism.


Ookeani tagant Eestisse jõudnud uudised ütlevad, et meie tennise esinumber Anett Kontaveit (WTA 90.) kaotas US Openi avaringis venelanna Jelena Vesninale (WTA 20.) kolmes setis, Kenneth Raisma aga jõudis samas noorteturniiril teise ringi.


Rõõmustav uudis on seegi, et Margus Hunt kirjutati NFL põhihooajaks üles antud Cincinnati Bengalsi 53-liikmelise meeskonna nimekirja.


Enn Hallik

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo