Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

juhan mettisJudoka Juhan Mettis.    Foto: Postimees

 

Eesti spordi katusorganisatsioonil rahvuslikul olümpiakomiteel juht praegu, pool aastat enne tähtsaimat võistlust suveolümpiat Brasiilias Rio de Janeiros, sisuliselt puudub. EOK president Neinar Seli jäi korruptsiooniseaduse rikkumises (hääletas Tallinna Sadama nõukogu esimehena 2014. aasta taliolümpia eel EOK-le ehk organisatsioonile, mille juht ta samuti oli, sponsorsumma andmise poolt) kõigis kohtuastmetes lõplikult süüdi ning ta tunnistati kriminaalkurjategijaks.

 

Üldsuse survel tuli kokku EOK täitevkomitee ehk teisisõnu juhatus otsustamaks, kas uus president valitakse kohe, lastakse Selil tegutseda olümpia lõpuni ehk korraliste valimisteni või on veel mingi variant. Oligi, vahepealne – EOK uus president valitakse 15. aprillil. Põhjendus – ei saa enam viivitada, aga ei tohi ka kiirustada... Seli sel koosolekul tervisemure süül ei osalenud, saatis vaid kirja, kus kinnitas tagasiastumist.


Mis nüüd edasi saab? Jõulisi kandidaate Eesti spordijuhi kohale pole veel ilmnenud, küll aga on kandideerimise võimalusest vihjanud kümnevõistluse olümpiavõitja, eelmise koosseisu Riigikogu liige Erki Nool. Üllatuseks teatas, et just tema oleks EOK-le hea juht, meelelahutajana tuntud, aga viimastel aastatel ekskursi ka kaitseväe staapi teinud Hannes Võrno. Rõivadisaineri haridusega mees, kelle sportlik tegevus on olnud sisuliselt null, arvab, et on spordi korruptiivsusest rikkumata ja suudab luua parima meeskonna Eesti sporti mudast välja sikutama.


Seniks, kuni juhikriis lahendatakse, juhivad Eesti sporti EOK üks asepresidentidest Toomas Tõnise ja peasekretär Siim Sukles. Just nemad kaks, sest teine asepresident Kristina Šmigun-Vähi on sisulisest tööst mitmel põhjusel kõrval ning kultuuriministeeriumi spordi asekantsler Tõnu Seil astus sügisel ametist tagasi, kui selgus, et ta sai ühest sihtasutusest, mille juhtimine ta töökohustuste hulka kuulus, veidi tasu. Konkurss spordi asekantsleri koha täitmiseks nurjus, seega puudub ka riigipoolne spordijuht. Mis aga Tõnu Seili puutub, siis mõni päev tagasi autasustas Eesti kultuurkapital teda pikaajalise eduka sporditöö eest elutööpreemiaga.


Aga pöördugem kabinettidest pärisspordi juurde. Rõõm on tõdeda, et nii mõnelgi Eesti sportlasel on jäänud vaid samm Rio olümpial osalemiseni. Nii üllatasid hiljuti judomaadlejad Juhan Mettis ja Grigori Minaškin, võites Tuneesias maailma karikavõistluste etapil oma kaalukategoorias esikoha. Kui seniajani olime kindlad, et Indrek Pertelsoni, Aleksei Budõlini ja Martin Padari mantlipärijaid veel pole, siis nüüd on nii Minaškin kui Mettis olümpiapileti peaaegu kindlustanud.


Üks viimaseid võimalusi olümpiaree peale jääda olid meie vehklejatele MK-etapid läinud nädalavahetusel. Mehed võistlesid Saksamaal Heidelheimis ja teise ringi kaotus sisuliselt purustas nende võimalused Riosse pääseda. Eesti esinumber Nikolai Novosjolov kuuenda kohaga siiski individuaalpunkte kogus, tema võib oma viiendale olümpiale saada.


Aga Eesti naiskond tegi suurt rõõmu nii endale, treeneritele kui pöidlahoidjatele. Hispaanias Barcelonas oli kõigepealt kolm Eesti epee-naist MK-etapil esikümne lõpus, aga tõeline edu tuli naiskonnavõistluses. Eesti jõudis finaali, alistas seal Venemaa ja tõusis naiskondlikus olümpiareitingus koguni hetke neljandaks! Riosse pääseb kaheksa naiskonda (esimese matši võitmine tähendaks juba medalikohtumisi!), kelle liikmed saavad võistelda ka individuaalturniiril. Seda võimalust on Eesti naisvehklejad oodanud alates 1996. aasta Atlanta olümpiast! Kogu vahepealne 20 aastat ollakse maailma ja Euroopa paremikus, kuid olümpiale pole enam pääsetud.


2016. aasta alguse oodatuimad spordisündmused eestlasest tugitoolisportlasele (isetegija jaoks on Eestis praegu kaunis lumine talv, anna suuskadele aga valu!) olid Eesti tennise esindatus esimesel Grand Slam turniiril Austraalias Melbournes ning autoralli MM-sarja avaakord Monte Carlos.


Tennises jäid Austraalias kolmest võimalikust Eestit esindama vaid kaks, sest Kaia Kanepi sai Tai turniiride järel viirusnakkuse ja loobus Australian Openist. Jürgen Zopp langes meeste turniiril välja kvalifikatsiooni teises ringis, maailma 85. reket Anett Kontaveit aga kaotas põhiturniiri avaringis kolmanda asetusega hispaanlanna Garbine Muguruzale 0:6, 4:6. Nagu kommentaatorid ütlesid – kohanes teises setis, võitles vapralt, aga kogemuste ja jõu vastu ei saanud.


Monte Carlo kitsastel ja lumistel mägiteedel peetud tänavune esimene MM-ralli lõppes Ott Tänakule ja Raigo Mõlderile seitsmenda kohaga. Nii avariide kui tehnika purunemise süül oli katkestajaid palju ja korra käisid kraavis ning üle katuse ka Tänak ja Mõlder, kuid pääsesid vaid ühe katkise autoakna ja kadunud tagaspoileriga. Järgmine etteaste tuleb neil veebruaris Rootsi talirallil.


Lõpetuseks üks tore fakt. Tartu Tammeka jalgpalliklubi müüs virtuaalselt ruutmeetri haaval maha vana jalgpalliplatsi, et ehitada uus altsoojendusega vutiväljak. Toetajaid, kes ostsid tüki vanast staadionist, kogunes vaid 71 päevaga 3108, maha müüdi 7208 ruutmeetrit jalgpallimuru ja laekus 150 000 eurot. Ei ole kodanikualgatus, kaasalöömistahe ega raha Eestist otsas.

 

Enn Hallik,


Pärnu Postimees

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo