Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

T ja O 1

Tallinna Balti jaama poolt Nunne tänavat mööda vanalinna suundudes on sirge tänavajupp, mis kulgeb mööda Toompea nõlva toetavat müüri nagu kultuuriuudistejada. Seal on juba ammustest aegadest pikk rodu plakatiraame, kus tänapäevalgi vahetuvad pidevalt filmide, kontsertide ja teatrietenduste plakatid.

 

Viimastel nädalatel on tegelaskujud plakatitel piilunud nendele tuisanud lumelaikude vahelt ja tihti on ka nende kooslused ehk suhe üleaedsetega huvitavalt välja kukkunud.

 

Paremal on Andres, Vargamäe Andres 20. veebruaril esilinastuvast sajandi suurfilmist, mis Tammsaare raamatu "Tõde ja õigus" esimese osa põhjal Eesti Vabariigi 100. aastapäevaks valminud. 2,5 miljoni eurose eelarvega filmi võtted toimusid Võrumaal, Mõniste vallas Vastse-Roosa külas režissöör Tanel Toomi käe all "ülima põhjalikkusega". Andrest kehastab näitleja Priit Loog. Temast vasakule on teine "kannataja", taani prints Hamlet, keda mängib Nero Urke pealinna Vaba-lava teatris kahel korral veebruaris. Ja taamal on Hamleti lapsepõlvekaaslase, kuningliku narri Yoricku pealuu, mille ta saab hauakaevajalt. Ühtlasi tabab teda mõistmine, et surmas on kõik võrdsed.

 

20190214 165736

Kui teie ümber on palju halisevaid, nurisevaid või torisevaid inimesi, siis selle särgi kandmine võiks neile olla väikseks meeldetuletuseks ja mõtteaineks, et ei tasu suguni nii negatiivne olla sest... Vargamäel oli elu veel raskem. Seal, kus "uus ja järeleandmatu peremees peab võitlema raske töö, kiusliku naabri ja omaenda tõekspidamistega, et oma söötis ja vilets maa viljakaks muuta. Ja et tõde ja õigus jumala poolt mahajäetud paigas jalule seada."

 

Filmi tegemist näitas juba kahe aasta tagune ERR "Pealtnägija" telesaade (https://bit.ly/2BByXon) ning 22. veebruaril jõuab ETV ekraanile (ja interneti teel järelvaatamisse) dokumentaalne erisaade, mis avab suurfilmi valmimise tagamaid. Filmi õrritajat ja pikemat treilerit leiate sisestades "Tõde ja õigus" youtube.com lehe otsingusse. 

 

Vaimukad särgid on loonud Tallinna Kirjanduskeskus, mis sündis 2017. aastal ja koosneb kahest Kadriorus paiknevast muuseumist: A.H. Tammsaare kortermuuseumist ning Eduard Vilde muuseumist. (On olemas ka Tammsaare Muuseum Vargamäel, tema sünnikodus.)

 

Antud õppepoolaastani oli ka õpilaste elu veel raskem... Nüüdsest ei pea tingimata romaani lugema; on olemas üleelusuurune film. Raugegu soig ja itk. 

 

Fotod ja tekst:

Riina Kindlam,

Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo