Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

thumbnail 6

Laulupeo laululaagri kulminatsiooniks osutus ühendkoori kontsert, mida juhatas külalisdirigent Eestist Triin Koch. Fotod: AR

 

Jaanuari kolmandal nädalavahetusel leidis Torontos aset suursugune sündmus tulevase XXVII Üldlaulupeo ettevalmistuse raames. Laulupeo laululaager (LaLaLa 2019), mis kasutas kõiki kolme Eesti Maja saali, toimus peaaegu Põhja-Ameerika ulatuses, kuna saabujaid oli ka USAst. Kodumaalt oli kohale tulnud üldlaulupeo juhtkonna liige, dünaamiline kooridirigent Triin Koch.

 

Laulupeo laululaager toimus Eesti Lauljate Liidu Põhja-Ameerikas egiidi all. Laupäeva, 19. jaanuari hommikul, kohe pärast kehakinnitust, tervitas ELLPA esinaine Ingrid Silm nii kohalikke koorilauljaid kui ka kaugelt tulijaid. Imestama panev oli kaugemate Põhja-Ameerika asukohtade loetelu: Calgary, Colorado, New Hampshire, Portland, San Diego, San Francisco, Texas, Utah ja Vermont. Oli saabunud ka koorilaulja Stockholmist. ,,Kohalike" nimetuse alla kuulusid ajalooline Toronto Eesti Meeskoor, Estonia Koor, TEAS Ööbik ja Hamiltoni Eesti Seltsi Segakoor. Korralduse andmetel oli registreerinuid üle 150.

 

Oma sissejuhatuses mainis Ingrid, et käesolev laululaager oli kolmas, mida ELLPA on korraldanud ja tänas toetavaid sponsoreid, siinjuures peamiselt Eesti Sihtkapitali Kanadas ja Toronto Eesti Ühispanka. Ta tuletas lahkelt meelde kohapealset võimalust leida uusi sõpru, kellega kohtumine toimub taas Tallinnas 25 tuhandelise lauljaskonna hulgas.

 

Austavad sõnad suunas Ingrid, olles ka Estonia Koori dirigent, siis külalisdirigendile Eestist, andes nn taktikepi üle Triin Kochile. Omapoolse lühikese sõnavõtu lõpus avaldas Triin pühendumust ja armastust eesti laulu vastu ja esimese sammuna suunas lauljad nii füüsilisele kui ka vokaalsele ettevalmistumisele. Need lõppesid ülimalt positiivses vaimus, kusjuures igaüks avaldas lauldes:,,Ma oskan laulda-a-a!"

 

Laululaagri sisurikas tegevus nii esimesel kui ka teisel päeval oli organiseeritud praktilisel alusel, kusjuures peamiselt eraldati mees- ning naislauljad. Kui igas alajaotuses osales väsimatu Triin Koch, siis teisi gruppe juhendasid ja juhatasid koorijuhid Avo Kittask, Rosemarie Lindau, Reet Lindau-Voksepp, Elise Naccarato (Hamilton) ja Ingrid Silm. Suureks abiks laupäeval oli sümfooniline dirigent Norman Reintamm, kes särava oskusega saatis hiljem ka ühendkoori. Teda asendas vahvalt pühapäevasel kontserdil koorijuht Jaan Medri. 

 

Laululaagri kulminatsioon, ülatuslik kontsert oli pigem kujundatud lauljatele kui publikule.

 

P1090619

Laulupeo laululaagri rõõmsameelne lõpp.

 

Kuulajaskond, arvuliselt pool võimsast ühendkoorist, koosnes ilmselt neist, kes olid intensiivsemalt jälginud lauljaskonna tegevust. Põhiliselt oli puudunud tavakohane reklaam. Siiski pärast kontserdi lõppu oli kontsertsaal äkki imekombel puupüsti täis. See siis tänu äsja lavalt lahkunud lauljaskonnale.

 

Ka seekord avas sündmuse ELLPA esinaine, kes tänas veel Toronto Eesti Meeskoori ja selle esimeest Juhan Eistrati. Tänu lauluvendadele olid vajalikud ja kindlad kooriastmed kiiremas korras kohale paigaldatud. Siinjuures tänas Ingrid Silm ka registreerimise ning majanduse eest hoolt kandvat Epp Arujat ja ettevõtte halduse ning logistika eestvedajat Ingrid Poomi. 

 

Oluline oli Liis Teedla panus, kelle poolt uhked nimesildid soodustasid kaugetele tulijatele lähenemist. Isiklikult oli allakirjutanul rõõm kohtuda Arved Plaksiga Houstonist, Aare Ontoniga San Franciscost ja Kati Tammega Portlandist, kellega olime viimati ühenduses 40 aastat tagasi.

 

Südamlikult tänas Ingrid ka käeolevas artiklis eelpool mainitud kolleege. Need on Toronto piirkonnas päevakangelased, kes jäävad kohapeal edasi viimistlema üldlaulupeo repertuaari.

 

P1090627

Laulupeo laululaagri kahe päeva pikkuste õpitubade ning harjutuste eest hoolitsesid nii dirigent kodumaalt kui ka kohalikud koorijuhid. Enne üldlaulupidu Tallinnas toimub Torontos teatavasti märtsikuu lõpus avalik kontsert, mis on pühendatud laulupeo repertuaarile. Pildil vasakult Avo Kittask (Toronto Eesti Meeskoor), külalisdirigent Triin Koch (üldlaulupeo korralduskomitee liige), Jaan Medri (Estonia Koor), Elise Naccarato (Hamiltoni Eesti Segakoor), Rosemarie Lindau (TEAS Ööbik), Ingrid Silm (ELLPA ja Estonia Koor) ja Reet Lindau-Voksepp (TEAS Ööbik). Foto: AR

 

Suurim tänuavaldus oli aga suunatud kodumaalt tulnud Triin Kochile, kelle põhjalik arusaamine üldlaulupeo repertuaarist kiirendas ja tugevdas selle omandamist koorilauljate hulgas nii laululaagris kui ka eelproovidel. Tema väsimatu ja pidev tegevus kahe nädala vältel oli - Ingridi sõnul - ,,tõukeks ka edaspidiseks tööks" Kanadas. Vaevalt oli Triin sisenenud kontserdisaali, kui plahvatas laval seisvalt ühendkoorilt tormilised hõisked ja pidev aplaus. Harukordne spontaanne hetk! See on jäänud allakirjutanule kogu laululaagri kõrgpunktiks.

 

Kuna olin otsustanud ajutiselt lahkuda lauljate ridadest ja täiendada, küll aga seistes, kuulajaskonna veidi kasinat arvu, taipasin lauljate poolt edastatud tunnete intensiivsust. Minule üllatavalt, seda ka meeshäälte poolt. Hääled olid heas tasakaalus. Siinjuures olin võimeline tajuma musikaalsust õhkkonnas, kus Eesti Maja saal muutus peaaegu intiimseks ilma võimsust kaotamata. Oli võimalik tajuda eelnevatel harjutustel külalisdirigendi ning kooride vahel tihedat koostööd ja kontserdi vältel lauljaskonna ning koorijuhi vaimset ning emotsionaalset ühendust. 

 

Kontsert algas Eesti hümniga. Lihtsalt ja ühel häälel. Kõlas pidulikult Mihkel Lüdigi ,,Koit" (Kuhlbars). Siis aga järgnes repertuaar, mida ka Eestis on peetud nõudlikuks. Kogu kontserti juhatas Triin Koch. 

 

Pärt Uusbergi ühendkoorile suunatud ,,Igaviku tuules" (Kristjan Jaak Peterson, Juhan Liiv) oma ajaloolises mõistes (,,Kas siis selle maa keel ...") ja järgnevas regivärsilises rütmis ning helis kandis nii kuulaja kui ka laulja koheselt kodumaale. Tundus nagu pinge, mis tekitatud nõudlikumate laulude juures soodustas sellist lähenemist. Ühest küljest irooniline, teisest poolest loogiline – kui ihaldad midagi head, tulebki pingutada.

 

Laulupeo ühendkoori repertuaarist kuulsime veel mitu laulu. Erilist tähelepanu nõudsid Gustav Ernesaksa ,,Kuulajale" (Betti Alver) ja Tõnis Mägi ,,Ilus oled, isamaa" (seade Tõnis Kõrvits), mille kulminatsioon võttis hinge kinni.

 

Segakooride repertuaarist saime kuulda sügavmõttelist valikut. Laulupeole viib meid otseselt Doris Kareva teksti alusel Tõnu Kõrvitsa helikujul ,,Emakeelelaul", mida nagu kajastaks Eino Tambergi varem loodud ,,Isamaale" (Juhan Liiv). Kõvemaks ,,pähkliks" kujunes veelgi lihtsanimeline ,,Kannel", algselt regilaul Lüganuselt, mis Hain Hõlpuse töötlusel saanud märksa kirjulisema kuue. Üllatusena helendas veel kontserdil Kadri Voorandi ,,Ära mind lahti lase" (tekst Triin Soomets). Ei kao meelest temaga minutipikkune naljatamine pärast toredat popkontserti möödunud kevadel Lääne-Torontos. Laulu tekstis kajasid ,,la-la-la" 'd, nii et hakkasingi kujutlema võimalikku pühendust laulupeo laululaagritele.

 

Traditsioonikohaselt ei puudunud eeskavast ei Tuljak (Härma/Karlson) ega ,,Mu isamaa on minu arm" (Ernesaks/Koidula). Dirigendi lahkel loal võis kuulajaskond ühineda ühendkooriga, kui veel kõlas Toronto armsa Eesti Maja saalis Peep Sarapiku ,,Ta lendab mesipuu poole" (Juhan Liiv). Mesipuu – laulupuu, mesipidu – laulupidu! 

 

Kui keegi veel soovib kuulda neid laule Kanada pinnal, avardub haruldane võimalus. Pärast vahepealset edasiõppimist, harjutamist ning viimistlemist toimub kahe kuu pärast – täpsemalt 23. märtsil – Yorkminster Park Baptist nimelises kirikus kontsert, kus kostavad võimalikult kõik üldlaulupeo laulud. Neid on selgitanud ning elustanud kohalikule lauljaskonnale armsaks saanud 

Võrumaal sündinud Triin Koch, kelle vahepealne peatus enne kodumaale naasemist oli USAs tegutseva Baltimore-Washingtoni Eesti Segakoori kahel lauluharjutusel.

 

Andres Raudsepp

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo