Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

ruga taissuurusses

Eduard Rüga. Lõikuskuul. 1975. Guašš, õli. Kartong. Repro: Malev Toom

 

Kunstiühingu „Pallas” kogu Tartu Linnamuuseumis

 

23. jaanuarist on Tartu Linnamuuseumi kolmes saalis esimest korda võimalus vaadata valikut Kunstiühingu „Pallas” praegusest kunstikogust. Välja on pandud 88 teost 31 kunstnikult, mis moodustab ühingu kogust kolmandiku. Näitus märgib ära ühingu 101. aastapäeva: 21. jaanuaril 1918 kirjutasid kümme meest ja naist Tartus alla Kunstiühingu „Pallas” esimesele põhikirjale.

 

„Pallase” kogus esindatud kunstnike seas on Kõrgema Kunstikooli „Pallas” lõpetanuid, aga samuti nii hilispallaslasi, järelpallaslasi kui ka uuspallaslasi ning nende hingesugulasi: Ellinor Aiki, Herman Aunapuu, Evi Gailit, Jaan Grünberg, Valve Janov, Nikolai Jasnetski, Helga J.erüüt, Silvia Jõgever, Viktor Jõgever, Vergine Liiv-Hillep, Eva Limberg, Olav Maran, Margus Meinart, Lydia Nordentoft Lavrov, Valdur Ohakas, Edgar Rebane, Helga Roht Poznanski, Henn Roode, Eduard Rüga, Helju Sarnet Zauram, Ülo Sooster, Bruno Sõmeri, Woldemar Tank, Ernst Tiido, Lembit Toom, Salome Trei, Maris Tuuling, Johannes Uiga, Anu Uustalu, Leili Voll, Johannes Võerahansu. 

 

Varaseim teos on dateeritud aastaga 1940 ja hiliseim aastaga 2015. Eksponeeritud teosed pole sündinud üksnes Eestis, vaid samuti Saksamaal, Rootsis, Taanis, Belgias ja Ameerika Ühendriikides. Näitusel saavad kokku pallaslased mitmest ilmakaarest, kuhu saatus ja Eesti riigi okupeerimine 1940. aastal neid on paisanud. Elus ei pruukinudki nad enam kohtuda.

 

Kõik teosed on Kunstiühingule „Pallas” annetatud, ühtki pole ostetud, mis polekski olnud rahaliselt võimalik. Mis aga ei tähenda kaugeltki seda, et tegemist oleks valimatu kogumiga. Teoseid on enne kogusse arvamist kaalutud, sõelutud või ka tehtud konkreetne ettepanek annetamiseks. Sääljuures on mõeldud nii kunstitasemele kui ka kultuuriloolisele tähendusele.

 

Näituse pealkiri „Rõõm purustab mure” on laenatud Kunstiühingu „Pallas” auliikmelt Eduard Rügalt

(1903–1997), kes lõpetas Kõrgema Kunstikooli „Pallas” 1939. aastal. Ameerika Ühendriikides elanud kunstniku annetus panigi 1994. aastal aluse „Pallase” praegusele kunstikogule.

 

Näituse panid kokku ja kujundasid Enn Lillemets ja Silja Paris ning see jääb vaadata 7. aprillini.  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo