Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti Filmiajakirjanike Ühingu poolt välja antava auhinna Neitsi Maali võitsid sel aastal parima filmina Mati Küti animatsioon "Taevalaul" ja filmiraamatud Annika Koppeli ning Ülo Pikkovi sulest.
Neitsi Maali 2010 parima filmi preemia läks  Mati Küti nukufilmile "Taeva-laul" (produtsent Arvo Nuut, Nukufilm 2010). Mati Kütt ütles EPL Online uudis-tele, et kui ta peaks seda filmi lühidalt tutvustama inimestele, kes seda filmi näinud ei ole, siis ta ütleks: "See on film postiljon Rainist, kes läheb ühe hingetõmbega Kuule ja tuleb elusana tagasi."

Mati Kütt tunnistas, et auhinna saamine oli tema jaoks küll mõnevõrra üllatus, sest kui animafilm peab võistlema ühes kategoorias mängufilmidega, siis harilikult eelistatakse mängufilme. "Inimesed kalduvad ka arvama, et animafilm peab kindlasti olema meelelahutuslik ja see pole mingi tõsine kunst. Ma tahan öelda, et animatsiooniga saab ka tõsistest asjadest kõneleda."
Kütt tunnistas, et lõpuks pole ju võit tähtis ega eesmärk omaette. "Oluline on kihk, mis ajab looma. See on mu elu," ütles ta. Konkreetse filmi juures oli kõige keerukam see, et stuudios kippus ruumi napiks jääma. "Kui mitu filmi on samas stuudios koos, siis oli üllatav see, et ruumi jäi väheks, kuigi nukufilmi stuudio on ju suur ja sopiline," muheles Kütt. Film valmis 2,5 aastaga, kuid esimene stsenaariumi versioon oli Kütil olemas juba 10 aastat tagasi.
EFÜ otsustas preemia anda "Taevalaulule", sest see "ületab sürrealistliku jõuga gravitatsiooni ja tõuseb kõrgustesse, kus hingata jaksavad vähesed."
Aasta parima filmi laureaat saab Priit Tenderi loodud pronkskuju "Neitsi Maali" ning Olympic Casino Eesti AS poolt välja antud rahalise preemia 2000 eurot .
2010. aasta parima filmiajakirjaniku auhind läks esmakordselt jagamisele. Laureaatideks kuulutati Annika Koppel, keda tunnustati tänuväärse ja ajamahuka töö eest Eesti filmi-klassika kaardistamisel raamatus „Kevade. Suvi. Sügis” ja Ülo Pikkov, kelle „Animasoofia. Teoreetilisi kirjutisi animatsioonfilmist” eesti- ja ingliskeelne väljaanne annab tulevastele filmiajakirjanikele professionaalse sõnavara animafilmidest kõnelemiseks.
Parima levifilmi maaletoomise eest sai auhinna Tallinnfilm. Juba teist aastat järjest võitis parima Eesti kinolevisse jõudnud filmi tiitli prantsuse mängufilm, sedakorda Gaspar Noé „Ootamatu tühjus” . Filmi juures peeti tähelepanuväärseks kinokunsti väljendusvõimaluste julget avardamist ühe otsiva hinge uuestisünni kujutamisel. 2010. aastal esilinastus ca 159 levifilmi, nendest mainiti ühingu liikmete isiklikes esikümnetes, mis olid lõpptabeli aluseks, 43 filmi.
Aasta film 2010 nominentide sekka jõudsid lisaks "Taevalaulule":
„Vahetus”, lühifilm, režissöör Anu Aun, produtsendid Anu Aun, Laura Talvet, Margo Siimon, Luxfilm
„Oleg”, lühifilm, režissöör Jaan Toomik, produtsent Ivo Felt, Allfilm
„Aeg on siin”, dokumentaalfilm, režissöör Marje Jurtshenko, produtsent Anneli Ahven, Kopli Kinokompanii
„Auk nr 8”, dokumentaalfilm, režissöör Marianna Kaat, produtsent Marianna Kaat, Baltic Film Production.                       

VES/EPL
             
 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo