Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Screen Shot 2018 09 20 at 10.50.08 AM

Neeme Järvile anti Londonis üle Gramophone'i auhind. Foto: Kaupo Kikkas/ERR

 

Gramophone'i klassikalise muusika auhinnagala Londonis tõi rambivalgusesse Eesti muusikud. Eestisse tuli kaks Gramophone'i auhinda, gala pealaval esines Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ning kõlas peamiselt Eesti heliloojate muusika, kirjutab Gerli Nõmm ERR.ee lehel.

 

ERSO aupeadirigent Neeme Järvi võitis oma saavutuste eest Gramophone'i elutöö auhinna Lifetime Achievement Award. Järvi on salvestanud üle 400 albumi, peamiselt plaadifirmadele 

Chandos, BIS ja DG. Paljud orkestrid, keda ta oma pika karjääri jooksul on dirigeerinud, saatsid oma tervitused, sh Kuninglik Šoti Rahvusorkester, Göteborgi Sümfooniaorkester ja Detroiti

Sümfooniaorkester. Samuti tervitasid teda Andris Nelsons, Dame Felicity Lott, Truls Mørk ning kolleegid plaadifirmadest Chandos ja BIS.

 

"Meil on suur au, et esimest korda ERSO ajaloos saab orkestri peadirigent maailma ühe mainekaima klassikalise muusika preemia," märkis ERSO juhatuse liige Kristjan Hallik. Ta lisas, et maestrole auhinna toonud plaadistuste hulgas on ka mitmed, mis salvestatud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga. 

 

"81-aastane Neeme Järvi on jätkuvalt inspiratsiooniallikas. Orkestrid armastavad temaga töötada, kuna ta toob igas liikmes välja parima. Noored muusikud armastavad teda, kuna ta teab oma ametit läbi ja lõhki – lõppude lõpuks õppis ta Leningradis, jälgides selliseid dirigente

nagu Rabinovitš, Sanderling ja Mravinski ning ammutades nendelt tarkusi. Oma kahele dirigendist pojale, Paavole ja Kristjanile, on ta isa, keda iga tärkav muusik omale kindlasti tahaks. Tema mõju muusikale, ka plaadile salvestatule, on ainulaadne," kirjutab Gramophone'i auhindade eriväljaandes peatoimetaja James Jolly.

 

"Elutöö preemia on üks, et sa oled midagi suurt ära teinud. Aga ma olen umbes 500 plaati teinud /.../ ja iga plaadi peal on 80 minutit muusikat.  Ja kui sa hakkad seda kokku arvestama, siis 80 minutit on üks asi, aga kui palju teoseid on seal CD plaadi peal, siis seda on tõesti palju. Ja et üks inimene jõuab seda elu jooksul ära teha, seda märgatakse arvatavasti ja on  ärgatud,"

kommenteeris Neeme Järvi ERR uudistele.

 

Koorimuusika katogoorias võitis auhinna BISi salvestis Alfred Schnittke ja Arvo Pärdi muusikaga, esitaja Eesti Filharmoonia Kammerkoor Kaspars Putniņši dirigeerimisel. 

 

"See pole esimene kord, mil Eesti Filharmoonia Kammerkoor puutub kokku väljakutset pakkuva repertuaariga, kuid Kaspars Putniņši dirigeerimisel on jõutud uute kõrgusteni: selle teose puhul peab mainima nii tehnilist meisterlikkust kui ka sügavat mõistmist [Schnittke] lähenemisviisi keerukusest nendele iidsetele tekstidele," kirjeldas Gramophone'i auhindade eriväljaandes salvestist Ivan Moddy.

 

Eesti Filharmoonia Kammerkoori peadirigent Kaspars Putninš märkis ERR uudistele, et võiduplaadi salvestamine Eesti Filharmoonia Kammerkooriga ei olnud lihtne üleanne. "Alfred

Schnittke teos on tema üks keerulisemaid a capella teoseid ja seda erinevatel põhjustel. See on tehniliselt väga raske ja ka vaimselt nõudlik. Sa pead tõesti muusikasse sisse elama ja seda süvitsi tundma," rääkis Putninš.

 

Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, kelle peadirigent on Neeme Järvi olnud kaks korda – 1963–1979 ja uuesti alates aastast 2010 –, lendas Londonisse spetsiaalselt selleks, et esineda tseremoonial muusikaga mitmelt Eesti heliloojalt: Jaan Rääts, Heino Eller, Arvo Pärt ja Peeter Vähi. Dirigentidena astusid üles Neeme ja tema poeg Kristjan.

 

Iga-aastased Gramophone'i klassikalise muusika auhinnad, mis on maailma kõige mõjukamad klassikalise salvestatud muusika auhinnad, andis ajakiri Gramophone (asutatud 1923. aastal, asutaja Sir Compton Mackenzie) esimest korda välja aastal 1977. 2017. aastal toimus auhinnagala 40. korda. 

 

"Meil on suurepärane elutöö preemia laureaat, Neeme Järvi. Kes oleks veel sobivam Gramophone'i auhinna laureaadiks kui tema. Ta on teinud meeletu arvu plaadistusi - üle 400 - täiesti imelise repertuaariga. Nii hakkas see ratas veerema. Ja teine auhind Eesti Filharmoonia Kammerkoorile, kes jõudis nominentide nimekirja tippu väga suveräänselt, ehkki see sobis hästi ka Eesti 100 tähistamisega, see oli lihtsalt boonus. See on suurepärane plaat imelise koori esituses," selgitas Gramophone'i peatoimetaja James Jolly ERR uudistele.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo