Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Screen Shot 2018 08 22 at 2.31.07 PM

Tallinnas Niguliste kirikus avati haruldase ja hinnalise maali "Surmatants" püsiväljapanek, mille eksponeerimisel on Eestis esimest korda erilahendusena kasutatud suuremõõtmelist muuseumiklaasi.

 

Kuulsale Lübecki meistrile Bernt Notkele omistatud Tallinna "Surmatants" pärineb 15. sajandi lõpust ning on ainus tänaseni säilinud lõuendile maalitud keskaegne surmatantsumaal kogu maailmas. Ühtlasi on see kõige tuntum ning hinnalisem keskaegne kunstiteos Eestis. Maalist on alles vaid seitsme ja poole meetri pikkune algustükk, mis kujutab kolmeteist figuuri. Arvatakse, et maali esialgne pikkus oli 30 meetrit ning sellel võis olla 50 figuuri. Teos ise on kiriku kuraatori sõnul väga hästi säilinud.

 

Maal avati taas vaatajatele ning esmakordselt Eestis kasutati selle kaitsmiseks monoliitset muuseumiklaasi. ""Surmatantsu" senine püsiväljapanek oli aastast 1984 ja sellele lisandus küll 15 aastat tagasi korralik muuseumiklaas, aga tänapäeva nõuetele ei vastanud enam see klaas ega ka see ekspositsioon. Ma võin täiesti julgelt öelda, et tavavaataja jaoks ei ole uue klaasiga vahet, kas klaas on ees või ei ole. Tegemist on tõesti tipptasemel muuseumiklaasiga ja tehniliselt on see ka olnud väga huvitav ja keerukas protsess, sest teost kaitseb ühes tükis klaas. Seda lahendust kasutatakse Eestis esimest korda. Klaas ise on 8-meetrine ning kaalub veidi alla 700 kilo," rääkis ERR Uudistele Niguliste kiriku kuraator Merike Kurisoo.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo