Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Kogumik on saadaval Digaris: https://www.digar.ee/arhiiv/nlib-digar:353030

 

Saateks Jaak Uibult: Käesoleva võrguväljaande koostamist ajendasid kaks asjaolu. Esiteks, Eesti meedia, kus pakutakse nii poliitikat kui pornot, vastumeelsus avaldada demograafilist kriisi käsitlevaid kirjutisi ja teiseks, minu kahe aasta taguse kogumiku „Perekonnast, kodust, põhiseadusest ja riigist“ tuhatkond allalaadimist „Digari“ ja „Rahva Raamatu“ serveritest. Niisiis lugeja on olemas.

 

Eneselegi üllatusena leidsin, kuidas uue kogumiku esilugu inimloomusest sobis alusena kõikidele teistele kirjutistele, mis ajaliselt järgnesid essee koostamisele. Olin otsinud võimalust avaldada essee kohta poolteist aastat tagasi laekunud arvamusi, mis sageli käsitlesid inimloomust laiemalt ja paremini kui mina seda oma essees oskasin teha. Ühtlasi toetasid arvamused minu algatust, mis pole sugugi vähetähtis toonuse hoidmisel. Kogumikku kokku seades leidsin, et minu pettumusrohkete tulemustega pöördumised riigivõimu poole on kõik taandatavad inimloomuse iseärasuste peale. Selle peale, kuidas inimesed muutuvad, kui nad võimu juurde saavad. Olgu selleks vaid ametikoht riigiasutuses.

 

Võtan appi nüüd Arnold Toynbee: „Ajalugu näitab, et inimsoo rumalus ja nõrkus pole ajutised sümptomid, vaid inimelu püsivad tunnusjooned…“. Krahv Lotario ehk hilisem Rooma paavst Innocentius III, kes nii oskuslikult kirjeldas inimolu viletsust, kavatses kirjutada ka inimloomuse väärikusest, kuid meieni see ei ulatunud. Me ei kahtle, et see väärikus on igal juhul olemas, aga inimloomusesse programmeeritud kurjus ja omakasupüüdlikkus ei lase väärikusel esile kerkida. Nii on seda väärikust põhjust hoida ja rohkendada kirjasõna kaudu. Tuleb ka riigiametnikke ja poliitikuid aidata  nende oskamatuses".

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo