Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Oli jah Eestis ulmeline aastavahetus! Sel uusaastaööl oli põhjust kodust välja tulla!
Estonia teatrimajas peeti uuaastaballi, kus ballimeeleolu nautimas Estonia ballide püsiaustajad. Eriline aastavahetus tõi ballile ka president Toomas Hendrik Ilvese, peaminster Andrus Ansipi, mitmeid ministreid ja muid tähtsaid päid. Teatriväljakul aga rõõmutses ligikaudu viieteisttuhandeline rahvahulk.

Rahvast tulvil oli ka mereäärne Lauluväljaku kandis, kus paistis kõige paremini 300 meetrit pikk tulemäng, mis kuulutas aasta 2011 saabumist ja Tallinna saamist Euroopa kultuuripealinnaks. See toob aga terveks aastaks rohkelt kultuurisündmusi ja huvitavaid elamusi omadele ning külalistele teistelt maadelt. Kultuuriaasta tervitajaid võlusid ja peibutasid kingitused Euroopast - Rooma Colosseumi, Berliini Brandenburgi väravate ja Pariisist suisa Eiffeli torni saabumine Tallinna kitsukesse kesklinna. Muidugi oli see videotrikk, aga väga tore trikk ikkagi!

Suur mõte on tihti palju väärtuslikum kui suur raha. Raha on Eestil teadagi vähem kulutada kui rikastel riikidel. Seepärast toetusid uusaastapeo korraldajad pigem suurele mõttele. Ja nii ei jõutud tol ööl küllalt mõistatada, kuidas sai taevasse ufo, pealegi nagu Tallinnasse toodud Eiffeli torni tipust – hõbedaselt helkiv, laserkiiri vilgutav üle Estonia Teatrimaja Teatri-väljakul lustiva rahvasumma poole liikuv nagu ehtne tulnukalaev. Eriti suurt elevust tekitas roheline tulnukolevus, kes valgusvihus laeva kõhust avanenud platvormilt mõnusasti rahvast tervitas. Üle Estonia kõrguvat ülipikka ehk 100 meetri pikkust kraananoolt ei peetud miskiks, kuigi terasest, vineerist ja hõbepaberist tehtud ufo just selle otsas kiikus. Kõrgel taevalaotuses tiirutasid lennukid, ka nagu päris, luues mulje, et isegi uusaastaööl ei lõpe lennuliiklus Euroopa uue kultuuripealinna lennukanalis.
Päriselt olid Tallinnas kohal kajastamaks Euroopa kultuuripealinna avamist ja Eesti üleminekut oma Eesti kroonilt Euroopa ühisrahale eurole nii BBC24, France  CNN, ZDF, Reuters, ARD ja arvutu hulk välisajalehtede ajakirjanikke, meie omadest rääkimata. Enam kui 70 EBU telekanalit tellis telepildi Eesti Televisioonilt.
Tänavuse kogu Eesti jaoks tähendusliku aastavahetuse pealavastaja on Sihtasutuse Tallinn 2011 programmi juht Jaanus Rohumaa, kunstnik Katrin Sipelgas ning produtsent Eva Saar. Tulnukalaeva taga oli Produktsioonigrupp OÜ eesotsas Andrus Kõresaarega.
Aastavahetuse lavastajad olid Teatri väljakule esinema kutsunud rahva lemmiku Iirise, Kukerpillid ja Tanel Padari koos ansambliga The Sun. Heli oli ja eriti koos UFO universumihäältega nii võimas, et pani tundlikumad südamed oma magnetväljas tuksuma ja see polnud meeldiv ega arstide hinnangul hea.
See, et nüüd on Eesti raha euro, on muidugi hea ja enamus inimesi saavad aru, et ühes valuutaruumis suurte ja rikastega on kindlam. Eriti nii läbipõimunud maailmas nagu täna ja eriti homme. Ikkagi on inimesed siiski ka kurvad, sest Eesti oma rahatähtedes ja müntides on kahekümne aasta tagune lootus ja rõõm uuesti iseseisva Eesti üle, õigus lükata selg sirgu, uhkus riigi edusammude üle. Sellepärast ongi juba kuid olnud väga töörohked ajad Eesti Panga Muuseumis, kus inimesed ostsid tuttuusi ringlemata rahatähti ja münte. Mäles-tuseks. Rahva julgustamiseks võttis uusaastaööl esimesed eurod panga rahamasinast välja peaminister Ansip.
Euroopa kultuuripealinnas Tallinnas on juba avatud Tallinna XV Graafikatriennaali eelnäitus KUMUs, kus muide väljas kuulsate meistrite kuulsaid töid kogu maailmast. Juba sel pühapäeval tantsitakse Tallinna tänavatel talvist katkematut teatetantsu läbi linna.
Selle ettevõtmise korraldaja on Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts nagu ka suvise teatetantsu puhul. Suvel on plaanis teatetantsu haarata vähemalt 4000 tantsupaari, laulukoore, tantsurühmi ja tantsu- või lauluseltskondi.
Eestis ei ole nii, et Euroopa kultuuripealinn on ainult Tallinn, ikka kogu Eesti on. Kõike, mis Eestis aasta jooksul toimub näeb SA Tallinn 2011 kodulehelt www.tallinn2011.ee

Kadi Alatalu
Tallinn

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo