Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 2953 2

Väga lahke ja sõbralik müüja Terje Haasma Kärdla Pitsu poes oskab rääkida kõikide mustrite ja toodete taustast ja soovitada just selliseid, mis teile parimad. Riiulil on suur valik kindakirju erinevatest Eesti paikadest, mis kõik kootud pehmeteks käterätikuteks. Fotod: Kärt Ulman / VES

 

Pitsu käsitöö ja disainipoe kuulsus ulatub kaugelt üle Hiiumaa piiride. Ja kui te nüüd mõtlesite, et poe nimetus tuleneb väikese koera ehk Pitsu nimest, siis hiiu keeles on pitsu hoopis väike puidust pink.

 

Pitsu on igas talus olnud asendamatu abiline. Kes saaks saunas hakkama ilma saunapitsuta või lehma lüpsta ilma lüpsipitsuta. Samuti oli iga pliidisuu ees pitsu, kus oli mugav istuda ja tuld teha.

 

Pitsu pood Hiiumaal sai alguse 2006 ja alustasidki nad väikeste puupinkide ehk pitsude tootmisest. Need pingid on senini jäänud nende kaubamärgiks. Nüüdseks aga valmistatakse ka muid puidust tooteid nii poodi kui tellimuste alusel. Ning Kärdlas 2010. aastal avatud poes müüakse ka laias valikus Hiiumaa käsitööd, suveniire ja kingitusi.

 

Aga toode, millega Pitsu pood üle Eestimaa kuulsaks on saanud, on hoopis kindakirjadega tekstiilid. Linikud, köögirätid, laud- ja saunalinad – kõik imeliste eesti kindakirjade mustritega ja tehtud puhtast puuvillast. Lisaks veel pleedid ja tekidki. 

 

Neid imeliste kindakirjadega tekstiile, mida valmistavad Narva kangrud, müüakse juba ka Tallinna ja muude linnade suveniiripoodides ja ka mandri ja saare vahel kurseerivatel praamidel, aga idee tekkis algselt ikka Hiiumaa Pitsu-poe tegelaste peas.

 

IMG 2951

Need on juba soojemad, tekk-pleedid või eestipäraselt sõbad – paksemast kohevaks harjatud puuvillast või puuvilla-lina segust. Kirjad pärit Hiiumaalt - vasakpoolne kärbsekiri pärineb Hanikatsi aiult ja keskmine on Pühalepa kindakiri. Parempoolne “ubakiri” aga tuleb koos meeldetuletusega: “Inimesest ei tee inimest kere, ahter ega silmavaade, vaid ikka see särtsakas uba, mis inimhinges on....Tekk on loodud armastajatele öövarjuks, nipernaadidele pea alla panemiseks, koolilõpetajatele elluastumiseks, eemalviibijatele Hiiumaa meenutuseks ja kohalolijatele soojuse hoidmiseks.”

 

Pitsu-poel on olemas ka epood, kus ei ole küll nii suur valik, kui pärispoes, aga põhilised tooted on olemas. 

 

Ja kui mõned küsivad samamoodi, kui üks noor eesti mees Pitsu poes, et mis asjad on eesti kindakirjad?? - siis on hea mõte osta nende imeliste mustritega kodutekstiile, et kindakirjad ikka silme ees ja meeles püsiksid. 

 

Ja tuleb ka meeles pidada, et enamus eesti kindakirjadest /-mustritest tekkis ikka algselt kaitsefunktsiooniga – et need kaunid soojad kootud kindad ka kandjat peale külma ka kõige muu halva eest kaitseksid.

 

Kärt Ulman

http://pood.pitsu.ee

www.pitsu.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo