Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

29060857 940585706109645 6198349825314816302 o

Setu leelokoor Siidisõsara koos kohalike tantsijate ja EV100 tervitusvideo tegijatega New Yorgis Brooklyni silla juures 28. märtsil. Foto: New Yorgi Eesti Kultuuripäevad

 

Leelokoor Siidisõsara rääkis oma elamustest New Yorgi 48. Eesti kultuuripäevadel ERRi pühap.evasaates “Hommik Anuga”. 

 

Saateklipp algas saatejuhi Anu Välba ehmatava tõdemusega, et New Yorki pole enam jäänud inimesi, kes suudaksid kultuuripäevi korraldada ning et korraldajale anti eelarveks vaid peenraha.

 

“48. korda peeti neid kultuuripäevi ja asi on läinud väga keeruliseks, sest ei ole enam seal inimesi, kes kultuuripäevi organiseeriks. Ja noorele ägedale naisele, kes selle ette võttis, anti eelarveks kas te teate kui palju raha? Viiskümmend dollarit”, imestab saatejuht.

 

Aga kuna Kadri Napritson võttis kätte ja otsis rohkem raha, jätkas saatejuht, siis kultuuripäevad said teoks ja üks neist ägedatest kultuurikollektiividest, kes Ameerikasse jõudis, oligi seto Siidisõsarõ.

 

Muljeid seto leelokoori reisist kultuuripäevadele jagasid stuudios Liina Reinsaar ja Ilme Haavalo, kelle sõnul oli reis kirjeldamatu. 

 

"Ma usun, et see oli meie kõige ägedam reis seni, kus me oleme oma leelokooriga käinud ja need emotsioonid ja terve nädal seda kõike, mida me seal kogesime, oli tõesti fantastiline," lisas Liina Reinsaar.

 

Kuna seto koorist New Yorgis valmis ka tervitusvideo, siis kirjeldasid naised oma emotsioone ja muljeid nii Brooklyni sillalt kui mujalt, kus tantsitud/lauldud ja filmitud sai. 

 

"Inimesed jäid kuulama ja nii tore oli see, et nii mõnigi oli ka kuidagi Eestiga kokku puutunud. Üks  naisterahvas oskas eesti keelt, tuli rääkima, siis oli mõni selline, kes ütles, et tema mees on Eestis käinud. Neid äratundmisrõõme oli väga palju ja inimesed tulid kogu aeg ligi," meenutas Reinsaar.

 

Siidisõsara tegemiste vastu tundsid huvi ka USA turvatöötajad. "Kui me Times Square'il olime esinemise lõpetanud, tuli minu kõrvale turvamees ja küsis: "Kas te esinete siin?" Ma ütlesin, et enam mitte ja astusin minema. Sain siis aru, et meil enam probleemi ei olnud, kuna me olime lõpetanud," naeris Reinsaar.

 

Naised seletasid ka seto rahvariiete tagapõhja, miks näiteks Ilme kui abielunaine kannab teistmoodi peakatet ja ka rinnasõlge, mida Liinal kui neiul veel õigust kanda ei ole.

 

Seto elustiil käib ansambli liikmetega kaasas iga päev. Haavalo tõdes, et kipub leelotama ka peenratööd tehes. "Kergem on sul. Tänapäeval inimesed teevad rasket tööd, see annab energiat," põhjendas Haavalo. Reinsaar lisas, et setu naiste eripäraks on see, et nad hakkavad meeste kõrval eriliselt silma. "Nad on väga tublid, tugevad ja jõuavad palju. Mis on minu arust setu naise puhul täiesti hämmastav, on see, kui aeglaselt nad vananevad," rääkis Reinsaar, kelle sõnul on Setumaal üks naine ilusam kui teine.

 

Haavalo sõnul on piiri taha Petserisse jäänud vähe setusid, kuid Värskas püsib kultuur edasi. "Kõik räägivad seda oma keelt, mis on tore. Sa saad kohe aru, et see on Setumaa," ütles Reinsaar. 

 

Saateklippi saab järelvaadata: https://bit.ly/2HBOkSG

 

Saates näidatud EV100 auks valminud tervitusvideo liidab endas vana seto leeloning tantsutraditsioonid modernse-kaasaegse tantsustiiliga. Kohalik New Yorgis elav Eesti koreograaf Diina Tamm oma rahvusvahelise tantsutrupiga veetsid päeva setode leelokoori “Siidisõsarõ” leelotajatega. 28. märtsil filmiti erinevates New Yorgi vaatamisväärsustes esitamas ühele või teisele grupile omast loomingut, mis kulmineerus päeva lõpuks “sulandumisega”, kirjutatakse klipi tutvustuses EV100.ee veebilehel.

 

Video mõte on näidata, kuidas erinevad kultuuride vormid ja generatsioonid suudavad teha koostööd, olles nii olemuselt kui ka geograafiliselt üksteisest nii kaugel. Samuti on see korraldajate andmeil esimene selline ülesvõtmine, kus setod New Yorgis täisrõivastuses

leelotavad. Video autorid on Kadri Napritson, Diina Tamm ja Valev Laube.

 

NY Eesti kultuuripäevade EV100 tervitusklippi saab vaadata EV100 kodulehelt EV100.ee või YouTube’st: https://bit.ly/2JI6v5E 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo