Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

“Koduvari”

Helle Ajango Martin

Autori kirjastus; Tallinn, 2016

 

Vahest mäletab lugeja mu ülevaadet Helle Ajango Martini raamatust “Our Journeys Toward Freedom” (2009). Selles kirjeldab autor oma lapsepõlve Võrus, põgenemist Eestist aastal 1944, elu DP laagris Saksamaal ja uue elufaasi algust USA-s. Kuna Helle ema Irene Ajango oli Võru “Kandle” teatri juhtiv näitleja ja kuna minu pere elas sakslaste ajal 1941-44 samuti Võrus (isa töötas “Kandle” juures), siis on mul Irene lavakujud veel hästi meeles.

 

Tervet Ajango peret – Heinrich ja Irene ning lapsed Helmut, Helle ja Väino – kohtasin siiski alles 1948 Geislingeni laagris. 

 

Üldiselt väljendab sõna “põgenikelaager” minimaalset eksistentsi puudulikes oludes. Sõjajärgsel Saksamaal oli hulk selliseid eri rahvustega laagreid, mitmes suuruses ja mitmel tasemel. Eestlastele oli Geislingen  üks suuremaid ja paremini majutatud kohti (mitu tuhat elanikku!), kus peagi rajati aktiivne, funktsioneeriv eesti ühiskond. Muuhulgas loodi laste ja noorte jaoks algkool ja gümnaasium, mis hoolimata primitiivsetest tingimustest (näiteks õppevahendite puudus) ei jäänud

tasemelt alla kodumaistele koolidele tänu Eestist põgenenud õpetajatele. Lugeja võib ise arvata, kui oluline see õppetöö oli, et säilitada noortes eesti keel ja meel – varandus, mida paljud truult edasi kandsid, ka kui algav väljaränne neid üle maailma laiali viis. Ajango pere jõudis 1949 USA-sse, kus elati-töötati mitmes osariigis kuni loodi püsivam kodu Indianapolis’es. Praegu elab Helle

oma abikaasa Ken Martiniga Ohios.

 

Helle Ajango Martini puhul oli vahest sümboolne, et Geislingeni algkooli 1949 lõpetades anti talle eriauhinnana Henrik Visnapuu luulekogu. Kas siit või oma võimetest arenes huvi poeesia vastu, mille üheks viljaks oli 1987 ilmunud luulekogu “Raudvara”. Eks aitas kaasa armastus Eesti vastu ja eriti esimene sõit koos abikaasaga Tallinnasse ja Tartusse aastal 1973, kui Eesti veel kommunismi ahelais vaevles. 

 

Käesolev luulekogu “Koduvari” sisaldab umbes 100 luuletust. Enne sisu vaatlemist olgu esile tõstetud raamatu kaunis kujundus. Kuna autor on tunnustatud maalikunstnik, siis kaunistavad raamatu kaasi ning vahepealseid tiitellehti osad tema loomingust.

 

Nüüd olen aga ülevaate raskema osa juures: valida luuletusi siinkohal esitamiseks. Enda naudinguks olen raamatus neid märkinud mitukümmend, kuid ajalehe ruum on piiratud. Lisan

alljärgnevalt juurde neli head näidet autori loomingust.

 

Raul Pettai

 

Luulevall 

 

Luulevall 

kui kindlus 

võruna 

mu ümber 

see selguste läte 

 

Rasketel radadel 

kaitseb mu hinge 

emakeelsete 

koduste laulude 

teraskilp

 

Ei kikivarvul läbi ilma

 

Ei kikivarvul läbi ilma

hiilida ma taha

ega kissis silmil

uudistada päikest

 

Ma kindlalt tahan

tallad panna maha

ja lahtisilmi näha

nii päiksesära

kui ka äikest

 

Kõik loomad on kuidagi kaitstud 

 

Kõik loomad on kuidagi kaitstud 

kes sarvedega 

kes küüntega 

kes kilpidega

 

Aga meie? 

Ons see meie süü 

et meil puudub 

kaitserüü? 

 

Meie tulime ju

siia ilma

ilma kihvadeta

ilma kasukata

ilma kilbita

 

Vististi peame ise

sarved varuma

ise küüned teritama

ise kilbid muretsema

ise kihvad ihuma

ise kivikasukad kasvatama

 

Me oleme üks rahulik rahvas

 

Me oleme üks rahulik rahvas

me püsime ikkagi veel.

Veel lagi meil must ja tahmas,

kuid ikkagi püsime veel

 

Me saavutus selles maailmas

on suurim siin ajaloos:

et püsima jäänud ses ilmas

me teistega kõrvuti koos.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo