Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

fullsizeoutput 2913

Raamatu autor Jaak Treiman on aukonsuli ametis olnud 32 aastat ja ametisse nimetas ta peakonsul suursaadiku ülesannetes Ernst Jaakson New Yorgis.

 

Laupäeval, 24. märtsil esitles aukonsul Jaak Treiman Los Angelese Eesti Majas oma värskelt ilmunud raamatut "Võlulehviku tuules". Eesti pikima ametiajaga aukonsuli raamat on lugu ühe eesti pagulaspere 1943–44 a. kodumaalt alanud teekonnast poliitiliste muutuste tuules läbi kolme mandri.

 

Veebruaris kohtus Treiman lugejatega Tallinnas Viru keskuses Rahva Raamatus, Tartus, Haapsalus ja Võrus. Huvi oli elav, Tallinnas oli teiste seas kohal ka vanu ameerikaeestlasi, kellel raamatus kirjeldatud sündmustega vahetuid seoseid: Mari-Ann Kelam (Rikken), Jüri Estam, Jaak Roosaare jt. 

 

IMG 7901

Jaak Treimani raamatu esitlusele Los Angelese Eesti Majas kogunes umbes 30 inimest.

 

Los Angeleses peetud kohtumisele oli tulnud üle 30 inimese. Autor tutvustas raamatut ja selle saamislugu: 

 

"Kui mu ema oli 93-aastane, veensin teda osa võtma Rahvusvahelise Migratsiooniorganisatsiooni (IOM) Eesti esinduse 2011. a korraldatud mälestuslugude konkursist “Elust uuel kodumaal”.  Eesti iseseisvuse koidikul, 1918. a veebruaris sündinuna kasvas ema üles Võrus ja abiellus Teise maailmasõja ajal mu isaga. Eraldi põgenesid nad sõja ajal Rootsi, ema koos kolmekuuse minuga süles. Pärast kolme ja poolt aastat ajutist pea tumist Rootsis suundusime Põhja-Ameerika kaudu Austraaliasse. Elanud neli ja pool aastat maakera kuklapoolel, sõitsime aurulaevaga Ameerikasse. Ema kirjutas oma elust ja sellest pikast teekonnast. Ja ta sai konkursil kolmanda koha!

 

Ema mälestused ongi raamatu “Võlulehviku tuules” selgroog. Kodus oli helilindil säilinud isa meenutusi, mu vanemad olid alles hoidnud dokumente ja kirju, mõned neist veel 1943. aastast. Seda vara aitasid digiteerida Stanfordi Ülikooli raamatukogu Balti ja Eesti uurijad. Panin need kokku, lisasin vahetekstid ja hilisemast ajast ka mu enda mälestusi.

 

Kirjutasin juurde peatüki, mis räägib sellest, kuidas Eesti tolle aja esidiplomaat ja omariikluse õigusjärjepidevuse hoidja Ernst Jaakson nimetas mind 1986. a aukonsuliks Los Angeleses. Eraldi on juttu Eesti, Läti ja Leedu iseseisvusvõitlusest Ameerikas 1980. aastatel. Sealhulgas on vähem tuntud, aga oma ajas olulised sündmused nagu näiteks kohtuasi Los Angelese 1984. a olümpiamängude korralduskomitee vastu, ja Eestist tulnud jooksjate osalemine kuulsal Los Angelese maratonil just Eesti ja mitte Nõukogude Liidu esindajatena. 

 

See ei ole üksnes meie pere lugu, vaid peegeldab usutavasti paljude Teise maailmasõja pagulaste mõtteid, hirme ja läbielamisi, mis on tuttavad tänaseski maailmas." 

 

Raamat on eesti keeles, seal on palju haruldasi fotosid ja arhiividokumente. Autori sõnul on mõte anda teos välja ka inglise keeles, kuid kas see teoks saab, näitab aeg.

 

fullsizeoutput 2911

Teost sai Eesti Majas ka autorilt omandada ja sinna autogramm võtta. Autoril on veel mõned eksemplarid, nii on raamatut piiratud hulgal võimalik temalt saada, kuid enamikus on seda leida Eesti suuremates raamatupoodides nagu Rahva Raamat, Apollo jt, ka internetist ostmiseks. Jaak Treimaniga saab ühendust e-postiaadressil jaaktreiman@gmail.com.

 

Raamatuesitluseks oli Los Angelese Eesti Majas korraks taastunud seal mõne aja eest populaarne laupäevaste kohtumislõunate traditsioon “Eesti köök ja külaline”. Seal on parematel päevadel võinud kokku saada mõne põneva rahvuskaaslasest külalisega ja süüa head korralikku eesti moodi lõunat. Seekord olid maja köögis rammusa supi kokku keetnud kokad Leila McLaughlin ja Mall Arusalu.

 

Kaks päeva hiljem möödus aga 32 aastat Jaak Treimani nimetamisest aukonsuliks, seda tegi 1986. a Eesti tolle aja esidiplomaat ja meie omariikluse õigusjärjepidevuse hoidja, peakonsul suursaadiku ülesannetes Ernst Jaakson New Yorgis. Riiklikku järjepidevust otseselt edasi kandvaid, praegu veel riigiteenistuses olevaid isikuid peale Treimani meil teisi enam ei ole.

 

Tekst ja pildid: Margus Välja

 

Volulehvik kutse Version 2

Eestis ilmunud raamat: Jaak Treiman, “Võlulehviku tuules”

240 lk. Tallinn, Tammerraamat 2018.

 

Raamatu eelvaadet näeb siit: https://issuu.com/tammerraamat/docs/treiman

 

Müügil ka Rahva Raamatu ja Apollo interneti raamatupoes.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo