Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Liisi Rohumäe kirjutatud ja Üllar Saaremäe lavastatud Rakvere teatri uusim tükk "La h us" räägib loo eestlastest võõrsil ja kodus ning sellest, kuidas mõjutavad ajaloolised sündmused tänapäeva.

 

Autor Liisi Rohumäe töötas loo valmimiseks Torontos asuvas Tartu kolledži raamatukogu arhiivis. Samas kohas, kus toimub näidendi "La h us" tegevus, vahendasid ERR uudised.

 

"Ta ongi põhimõtteliselt kahest osast, meil on dokumentaalne osa, mis saab alguse põgenemisest ja liigub järjest tänapäevale lähemale, ja siis meil on lugu, mis algab tänapäeva Torontos ja see omakorda on minevikuga seotud," selgitas autor. 

 

Lavastuse peakiri on kahetähenduslik, sest see räägib lisaks lahusolekule ka eestlaste ja eestluse lahustumisest. Täht "h" on sõnas "La h us" sümboolselt teistest tähtedest lahus. 

 

"Minu jaoks tekitab ta selle efekti, et ühel pool on Eesti ja teisel pool Välis-Eesti ja h-täht on justkui raudriie, mis seal vahel oli," rääkis Rohumäe.

 

Näitleja Grete Jürgenson tunnistas, et rolli sisse elamist hõlbustasid lapsepõlves vanaemalt kuuldud meenutused. 

 

"Me istusime vanaemaga noorte mändide vahel Peipsi järve ääres ja vanaema rääkis meie naabrimehest, sellest, kuidas ta Venemaalt salaja tagasi tuli. Kuidas ta kinni võeti ja tagasi viidi. Kuidas tema isa põgenes, kuidas nende perekond põgenes. Kui palju ma viieaastasena aru sain, kuid nüüd tagantjärele mõeldes, et jumal tänatud, et neid asju on mulle räägitud," nentis Jürgenson. 

 

Rakvere teatri lavastustele omaselt näeb näidendit "La h us" paljudes Eesti teatrisaalides, kuid sügisel jõutakse sellega ka Kanadasse.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo