Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Kuidas toimetada köögis nii, et välja kukub maailma parim restoran? ERR-i USA korrespondent Maria-Ann Rohemäe küsis New Yorgis seda Eestis karjääri alustanud peakokalt Dmitri Mägilt.

 

Suurbritannia ajakiri Restaurant koostab igal aastal maineka nimekirja 50 maailma parimast restoranist. 13 aasta järel on New Yorgis Manhattanil asuv Eleven Madison Park esimene USA restoran, mis jõudnud selle edetabeli tippu.

 

11-käiguline õhtusöök kestab seal kolm tundi ning maksab umbes 250 eurot. Restorani omanikud on Will Guidara ja Daniel Humm, kellest viimane on ametlikult ka Eleven Madison Parki peakokk. Päeviti täidab köögis tema ülesandeid aga Dmitri Mägi.

 

"Surve on väga tugev, pinge on väga suur, kvaliteet on väga kõrge. Kõik peab olema täiuslik," nentis Mägi.

 

Dmitri Mägi sündis Kasahstanis ning tädi kutsel tuli ta koos emaga 1990ndatel Eestisse. Ta töötas restoranis Ö ning Bonaparte. Mägi sõnul ei ole nendest restoranidest saadud kogemus seotud niivõrd retseptide või tehnikaga, vaid hoopis hoolivusega.

 

"Ma õppisin väga palju, kuidas hoolida ümbritsevatest inimestest, kuidas hoolida toorainest, kuidas hoolida oma tööpaigast, kuidas hoolida kõigest. Nii et, see on see, mida ma siin nüüd endaga kannan," tunnistas ta.

 

Mägi abikaasa on Lätist ning mõnda aega töötas ta peakokana sealses restoranis Aquarius. Seejärel kolis perekond Taani. Mägi jätkas karjääri Kopenhaageni restoranis Noma, mis on samuti mitu korda pärjatud maailma parimaks.

 

Kaks aastat hiljem sai Mägi abikaasa tööle New Yorki ÜRO-sse, mis oli uus karjääriväljakutse mõlemale.

 

Restoranidest pungil New Yorgis leidis Mägi lõpuks koha populaarses Gramercy Tavernis, kuid midagi oli seal puudu. Ta tahtis uuesti töötada kõrgetasemelises restoranis. Tollal kuulusid Gramercy Tavern ja Eleven Madison Park samale omanikule.

 

"Mind toodi siia üle ja kui see juhtus, siis järgmise paari päeva jooksul ostsid Will ja peakokk selle restorani Danny Meyerilt ära. Nii, et need restoranid läksid eraldi teed ning me saime kaks Michelini tärni päev pärast minu siia tulekut. See oli minu jaoks märk, et pean siin olema," meenutas ta.

 

Selleks, et saada maailma parimaks restoraniks, on Mägi arvates vaja suurepärast meeskonda ning koostööd. Oluline on ka soov paremaks muutuda ning väikeste sammudega selle suunas liikuda. Toit peab Eleven Madison Parkis aga vastama neljale põhireeglile.

 

"Esiteks peab toit olema maitsev. Nii et, kui sa võtad ampsu ja see on lillkapsas, siis peab maitsema nagu lillkapsas, kui see on loomaliha, siis see peab maitsema nagu loomaliha. Meie menüüs ei saa näiteks olla peet, mis maitseb nagu apelsin," rõhutas ta.

 

Samuti peab Mägi sõnul toit hea välja nägema, olema loominguline ning põhjendatud.

 

Eleven Madison Parkis algab Mägi tööpäev tavaliselt kell 11 hommikul. Keskpäeval kohtub ta vanemkokkadega, et arutada päevaplaan läbi. Kella 15 paiku toimub köögimeeskonna koosolek, kus Mägi räägib, kuidas läks eelmine õhtu ning pakub paar innustavat sõna.

 

Enne restoranikülaliste saabumist teeb Mägi köögile tiiru peale, proovib toite ning kontrollib, et kõik oleks ilus, puhas ja organiseeritud. Viimane pearoog läheb välja südaööl. Mägi jaoks lõpeb tööpäev kaks tundi hiljem.

 

"Mulle lihtsalt meeldib, mida ma teen ja see teeb mind õnnelikuks. Kui oled midagi tehes õnnelik, siis sa ei väsi ära. Ma üritan iga päev paremaks saada. Ma üritan olla parem juht. Ausalt öeldes on mind õnnistatud. Ma töötan niivõrd kauni meeskonnaga," lausus Mägi.

 

Mägi alluvuses töötab 11 vanemkokka ning veel 45 abikokka ja kondiitrit. Tema sõnul soovib kogu meeskond kõrgustesse lennata ning see meeldib talle nii restorani kui ka New Yorgi juures.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo