Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

426326hbfeft28

Noore kultuuritegelase preemia pälvinud Katja Novitskova ja president Kersti Kaljulaid. Foto: ERR

 

27. novembril andis president Kersti Kaljulaid kunstnik Katja Novitskovale üle presidendi kultuurirahastu noore kultuuritegelase preemia.

 

„Mul on erakordselt hea meel anda täna üle preemia ühele meie säravale tähele kunstitaevas. Kunst on keel, mis tõlget ei vaja. Sestap ei ole oluline, kus paikneb sinu molbert,“ ütles president Kaljulaid auhinna üleandmisel ja tänas Katja Novitskovat, tänu kellele teab Eestit palju kunstisõpru üle maailma.

 

“Esimese vabakunstnikuna selle preemia saamine ei ole suur sündmus mitte ainult mulle,” ütles Katja Novitskova. Kuna Katja tegutseb peamiselt Berliinis ja Amsterdamis, oli tal hea meel, et juba uuel aastal saab ka kodupublik tema töödega lähemalt tutvuda, kui KUMU avab oma kaasaegse kunsti programmi tema isikunäitusega, mis on üldse esimene Eestis.

 

Katja Novitskova on Eesti kunstnik, kes oli pikka aega rohkem tuntud rahvusvahelisel kui kodumaisel areenil. Tema looming paikneb visuaalkultuuri ja ulme ristpunktides, tuues välja, kuidas sci-fi-fantaasiatest on nüüdseks saanud igapäevane tegelikkus. Oma 2010. aastal alustatud projektiga „Postinternet Survival Guide“, mis oli üks esimesi postinterneti-stiilis kunstiteoseid, kirjutas ta end ka kaasaegse kunsti ajalukku ja tema fotoskulptuuridest on kujunenud selle suuna õpikunäide.

New Yorgi kunstipublikule on Katja Novitskova isegi tuttavam kui eestlastele. Terve mööduud suve olid Katja Novitskova skulptuurid väljas New Yorgi City Halli pargis ja tema töid näidati 2015. aastal näidatud ka MoMas.

 

2017. aastal esindas Katja Novitskova Eestit 57. Veneetsia kunstibiennaalil Kati Ilvese kureeritud näitusega "Kui sa vaid näeksid, mida ma su silmadega olen näinud". Samuti lõi ta tänavu kaasa Helsingis Kiasma kunstimuuseumis suurnäitusel "ARS17".

 

Novitskova on aastate jooksul õppinud nii Tartu Ülikoolis semiootikat, Saksamaal Lübecki ülikoolis digitaalset meediat kui ka Amsterdamis Sandbergi instituudis graafilist disaini. Rahvusvaheline kunstiportaal Artnet valis ta 2016. aastal 50 Euroopa kõige huvitavama kunstniku hulka.

 

Noore kultuuritegelase preemia on mõeldud kuni 35-aastastele Eesti kultuuritegelastele, kelle saavutused on leidnud laialdast tunnustust või kelle looming ning kunstiline tegevus on oluliselt kaasa aidanud Eesti riigi ja kultuuri tutvustamisele maailmas. Noore kultuuritegelase preemia suurus on 5000 eurot ja seda antakse välja 2002. aastast. Viimati sai preemia helilooja ja dirigent Pärt Uusberg (2016).

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo