Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

„Kõigi teede pikkus ajas on võrdne.”

(Karl Ristikivi)

 

Laupäeval, 28. oktoobril sängitatakse Läänemaal Paadrema kalmistul kodumulda kirjanik Karl Ristikivi (1912–1977), kelle põrm jõudis hiljuti Eestisse Stockholmi Metsakalmistult. Sellega on sümboolses mõttes lõpule jõudnud suure kirjaniku kodumaatus, mida ta oma loomingus korduvalt mainis, teatab Eesti Kirjanike Liit oma 24. oktoobri pressiteates.

 

„Kodumaatus oli üks etapp Ristikivi kui looja teekonnal. Mul on hea meel, et tema kodupaik ta taas vastu võtab,” on öelnud Janika Kronberg, Karl Ristikivi Seltsi asutaja ja eestvedaja.

 

Eesti Kirjanike Liidu esimehe Tiit Aleksejevi sõnul on Karl Ristikivi loomingu väärtus kestev ja ajas kasvav. „Tammsaare luges teda oma mantlipärijaks ning ta ei eksinud – Ristikivi loomingut antakse välja üha uuesti ja selle mõju suureneb, mitte ei vähene,” ütles Aleksejev.„Kirjandusest ei pea alati vastuseid otsima, aga tänase päeva kohta on Ristikivil nii mõndagi öelda. Mida tähendab Euroopa ja mida tähendab olla eurooplane.”

 

Nii on viimaselgi aastakümnel ilmunud kordustrükke Ristikivi tuntumatest teostest – olgu nimetatud „Hingede öö” või triloogia „Tuli ja raud”, „Õige mehe koda” ja „Rohtaed”. Raamatuks on köidetud tema kirjad, välja antud päevaraamat, kaardistatud reise ja uuritud tema kirjanduslikku teekonda. Eesti Keele Sihtasutus annab välja andma mälestus te ja usutluste kogumiku „Kröits ehk Ristikivi”.

 

Suurt tähelepanu on pälvinud viljaka proosakirjanikuna tuntud Ristikivi ainus luulekogu „Inimese teekond” (1972), mida on rohkelt esitatud ja viisistatud.

 

Vaevalt leidub eestlast, kellele ei kõlaks tuttavalt värsiread: Ka sisaliku tee kivil jätab jälje, kuigi me seda ei näe. Iga mõte, mis tuleb ja läheb, jääb kuhugi alles.

 

Või Minagi olin Arkaadia teel, kuigi ma sündisin saunas. /…/ Ärge vaid öelge, et nõnda on hea, nõnda on elu… Sest teie ei tea, ei tunne mu isamaatust.

Tänavu 16. oktoobril möödus Ristikivi sünnist 105 aastat, sellele on pühendatud ka pool Eesti Kirjanike Liidu 95. sünnipäeva puhul ilmunud luulekogu „Kas siis selle maa keel…” vahele koostatud järjehoidjast, millel seisavad kirjaniku sõnad: Võin olla distsiplineeritud sõdur, kuid mitte distsiplineeritud lakei. See on võib-olla iseloomuviga, aga vähemalt esimest poolt sellest olen seni oma vooruseks lugenud ja loen ka edaspidi. (Karl Ristikivi kirjast Eerik Laiule 8. novembril 1944)

 

Ristikivi kojujõudmine on lisaks kirjandusinimestele oluline kohalikele. Paadrema lähedal asuvas Uue-Varbla mõisas on avatud kirjaniku mälestustuba.

Karl Ristikivi mälestusteenistus Paadrema kirikus algab laupäeval, 28. oktoobril kell 14. Teenistuse järel maetakse urn Ristikivi tuhaga Paadrema kalmistule ema kõrvale.

 

Lisainfot Karl Ristikivi elu ja loomingu kohta leiab veebilehelt: www.ristikivi.net.

 

Lisainfo: Tiit Aleksejev

Eesti Kirjanike Liidu esimees,

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo