Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

pikalt kadunud olnud valge kotka orden oli tsaar peeter i ordenite kog 79483890

Pikalt kadunud olnud Valge Kotka orden erakordselt suurte teemantidega valmistati spetsiaalselt tsaarile, arvatavasti oli see Peeter I ordenite kogus üsna silmapaistev.

 

Septembri alguses sai Tallinna vanalinnas rüütliordude muuseum kinnituse, et muuseumi kogudes on veelgi uhkem ese kui seni arvatud. Moskva Kremli muuseumi faleristika osakonna juhi Ljudmila Gavrilovaga tehti selgeks, et muuseumi väljapanekute seas on aumärk, mis kuulus tsaar Peeter I-le.

 

„Seda ordenit peeti tükk aega kadunuks. Usutavasti on tegu märgiga, mille annetas Poola-Leedu kuningas Augustus II 1712. või 1713. aastal sõpruskingina tsaarile.

 

Tänapäeval on see Poola kõige kõrgem autasu ja selle lugu ulatub 18. sajandi algusse,” sõnas Tallinna rüütliordude muuseumi kuraator Kristjan Kaljusaar.

 

1705. aastal, kui rootslaste vägi haaras suure osa PoolaLeedu kuningriiki, otsustas täbaras seisus kuningas Augustus II Tugev rajada valge kotka ordu. Selle kaudu sai kuningas otsida poliitilist toetust, kui määras ordu liikmeteks poliitilisi tegelasi ja Vene kindraleid. Kõik ordu liikmed said Valge Kotka ordeni, kuid tsaar Peeter I jaoks meisterdati eriti uhke variant.

 

1917. aasta revolutsioon tähendas paljudele aumärkidele kurba saatust. Bolševike valitsus müüs osa ordeneid, kuid suurem osa lammutati, et teemante ja muid vääriskive eraldi müüa. „See aumärk suutis imekombel jääda suhteliselt ühte tükki. Me ei tea, kes selle ostis, aga ilmselt keegi, kes üritas päästa Vene keisrite aumärke. See oli aastakümneid kadunud, kuni jõudis poolanonüümselt meie kogusse,” lausus Kaljusaar.

 

Alles jaanuaris uksed avanud rüütliordude muuseumile Tallinnas Kuninga tn. 3, kuulub üks maailma paremaid ordenite ja aumärkide kogusid ja see on juba kogunud maailma faleristika ringkondades palju tähelepanu.

 

VES/EPL

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo