Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

bv0023 04

Eesti Rahva Muusemi (ERM) galeriis avati näitus Eesti rõivakunstist. Väljas on  muuhulgas ka endise presidendiproua Evelin Ilvese pidulikud tualetid.

 

Näituse lähtekohaks on, et juba ajal, mil talurahvas hakkas rahvarõivaste igapäevasest kandmisest loobuma, muutusid need inspiratsiooni allikaks tekstiilikunstis ja eriti rõivadisainis. Nii juba terve sajandi on neid ilusaid, eestlastele omaseid ja tuttavaid mustreid tekstiilikunstis jätkuvalt kasutatud. Kuid nad on endas alati kandnud sügavamat sõnumit – nad on olnud osa rahvuslikust propagandast, aidanud vastu panna võõrale ideoloogiale või tõstnud rahvuslikku uhkustunnet ja manifesteerinud eestlaseks olemist.

 

Näitusel on väljas 134 mannekeeni. Suuremalt jaolt on esindatud üksikesemed (näiteks kleit, kampsun, pluus, mantel, vest), mitte rõivakomplektid, nagu traditsiooniliste rahvarõivaste puhul tavaks. Domineerivad naisterõivad, sest meestemoes on rahvuslikud eleVES/ VPK mendid väga vähe levinud.

 

bv0005 01

 

Näitusel on esindatud neli tähtsamat perioodi: Eesti Vabariik kuni 1940, Nõukogude Eesti, Välis-Eesti ja taasiseseisvunud Eesti ja vanimas osas näeme ka mõnd rahvarõivalt disainrõivale ülemineku komplekti. Varasemate ajajärkude  disain on anonüümne ja/või harrastuslik, uusimas perioodis on esindatud juhtivate rõivadisainerite autorilooming (näiteks Kristina Viirpalu, Katrin Kuldma, Arne Niit, Lilli Jahilo, Aldo Järvsoo, Piret Puppart, Zoja Järg, Katre Arula jt).

Näituselt leiab rahvuslikke rõivaid massimoest kõrgdisainini, argikasutust kõrvuti pidulikkusega.

 

Näitus jääb avatuks kuni 18. märtsini 2018

 

Kuraator Riina Reinvelt, kujundaja Liina Unt.

 

Fotod ERMi ajaveebist: http://blog.erm.ee

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo