Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Magi Konrad. Landscape of Vilsandi.19131914. Tartu Art Museum

Konrad Mägi. Vilsandi maastik

 

Rooma ühes tähtsamas ja mainekamas muuseumis Galleria Nazionale d’Arte Modernas avatakse 9. oktoobril Konrad Mägi (1878–1925) suur  retrospektiivnäitus.

 

Kuni jaanuarini avatud näituse on koostanud Eesti Kunstimuuseum, väljapaneku kuraator on Eero Epner ning kujundajad Tõnis Saadoja ja Kätlin Tischler. Konrad Mägi Rooma viimise mõtte eestvedaja ja näituse suurtoetaja on ettevõtja ja kunstikoguja Enn Kunila.

 

Eksponeerimisele tuleb ligi 60 Konrad Mägi teost Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi kollektsioonist ja erakogudest. See on läbi aegade kõige  mahukam Konrad Mägi teoste väljapanek välisriikides. Näitusega seoses avaldatakse uus Konrad Mägi elulugu eesti, inglise ja itaalia keeles ning ilmub kataloog, milles on kaastööd nii Eesti kui ka Itaalia kunstiteadlastelt. Samas on ka reproduktsioonid kõigist näitusele tulevatest maalidest. Toimub haridusprogramm, avaldatakse värvimisraamat lastele ning ühtlasi on tulekul teaduslik seminar, kus osalemiseks on nõusoleku andnud nii Eesti kui ka Itaalia kunstiteadlasi.

 

Näitus aga avab Konrad Mägi fenomeni Euroopa kultuuriloo kontekstis, püüdes ärgitada dialoogi Eesti ja Euroopa kunstiajaloo vahel. Loodetavasti avab näituse toimumine nii prestiižses muuseumis uksed Konrad Mägi ja Eesti modernismi väljapanekutele ka teistes Euroopa linnades ning loob võimaluse nende sissekirjutamiseks Euroopa kunstiajalukku.

 

Konrad Mägi loetakse Eesti olulisimaks modernistlikuks maalikunstnikuks, kelle tööd kujutasid enamasti kodumaa loodust – aga seda euroopaliku kunsti  vahenditega. Tema loomingu abil saab seega vaadata üht väga olulist peatükki Eesti kultuuriloos, kus kohtuvad erakordselt jõuliselt Eesti ja Euroopa. Mägi loomingu südamiku moodustavad maastikuvaated, kus ta on avanud looduses peituvaid müstilisi jõudusid. Spetsiifiline suhe loodusega, intiimne ja vahetu kokkupuude looduses peituvate jõududega, mis väljenduvad Mägi loomingus läbi erakordselt jõuliste värvide, on kindlasti tähelepanuväärne mitte ainult Itaalia, vaid ka laiemas kontekstis.

 

Roomas 1883. aastal asutatud Galleria Nazionale d'Arte Moderna e Contemporanea keskendub moodsale ja kaasaegsele kunstile. Muuseumi ekspositsioonis on esindatud paljud XIX ja XX sajandi kunsti suurnimed nagu René Braque, Paul Cézanne, Edgar Degas, Vassili Kandinski, Claude Monet, Amedeo Modigliani, Jackson Pollock, Auguste Rodin ja Vincent Van Gogh. Muuseumi enese huvi Konrad Mägi näituse vastu on olnud märkimisväärne ja kinnitab lootust, et väljapanek saab elava tähelepanu osaliseks.

 

EV100 kultuuriprogrammi raames toimuva Konrad Mägi retrospektiivnäituse teostumist toetasid Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Välisministeerium ja Eesti Suursaatkond Roomas ning Riigikantselei. Eesti saatkonna jaoks annab väljapanek võimaluse tutvustada Eestit ja meie kultuuri EL eesistumise ajal ka mitmete ürituste kaudu, mis on planeeritud Mägi näitusega samale ajale või isegi näitusega samadesse ruumidesse.

 

Kultuuriministeeriumi infokiri

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo