Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

August Komendant. Jarvamaa Muuseum PM F 35551

August Komendant. Foto Järvamaa muuseumist

 

Eesti Arhitektuurimuuseum alustas 2016. Aastal Eesti-päritolu ehitusteadlase ja konstruktori August Komendandi pärandi uurimist sooviga tutvustada tema töid ja väärtustada tema mitmekülgset, tulemuslikku tegevust.

 

Muuseumi algatatud uurimisprojekti tähtsaimaks väljundiks saab Komendandi elu ja loomingut käsitleva näituse korraldamine Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos sügisel 2019 ning sellega kaasneva trükise koostamine.

 

Kadriorg Stadium 1936 38 photo approx. 1938

Kadrioru staadion Tallinnas, 1936-38, foto tehtud arvatavasti 1938

 

August Komendant (1906-1992) oli 20. sajandi II poole tuntumaid  ehitusinsenere Ameerika Ühendriikides. Tema karjääri algus oli tihedalt seotud Eestiga. 1930. aastatel aitas ta Eestis kavandada mitmeid uudse arhitektuuri ja tarindusega hooneid nagu Tallinna Kadrioru staadioni tribüün (arhitekt Elmar Lohk, 1936). II maailmasõja ajal põgenes Komendant Saksamaale ja sealt peatselt edasi USA-sse, kus tegi tihedat koostööd maailma 20. sajandi ühe nimekaima arhitekti, samuti Eestis sündinud Louis Kahniga.

 

Habitat 67

 

USA-s saavutas Komendant laiema tuntuse eelpingestatud raudbetooni  (prestressed concrete) innovaatilise rakendaja ning ambitsioonikaid konstruktiivseid lahendusi soosiva insenerina, kes samas väärtustas kvaliteetset, kunstilisel tipptasemel arhitektuuri. Seepärast on tema tähtsust nii Eesti kui ka muu maailma ehituskultuuri ja arhitektuuriajaloo seisukohast raske alahinnata. Siiani pole August Komendandi pärandit eriti uuritud, mispärast on ülim aeg võtta ette tema saavutuste põhjalikum vaatlus, analüüs ja laiemale avalikkusele tutvustamine.

 

Uurimisprojekti eesmärgid:

 

1. August Komendandi elu ja erialase tegevuse uurimine ning tema pärandi laiemale publikule tutvustamine Eestis, USA-s ja võimalusel ka mujal maailmas;

 

2. Ehitusinseneeria ja arhitektuuri valdkonna seoste uurimine, tõukudes soovist näidata naaberdistsipliinide eripärasid ja ühisosa 20. sajandi ehituskultuuris.

 

Juhul, kui olete August Komendandiga isiklikult kokku puutunud, omate temaga seotud materjale (kirjad, fotod, joonised jm) või oskate jagada muud informatsiooni, mis võiks uurimisprojektile kasuks tulla, siis palume võtta ühendust:

 

Carl-Dag Lige, kuraator

Eesti Arhitektuurimuuseum

 

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

tel + 372 55 688 395

 

Ahtri 2, Tallinn 10151

Eesti / Estonia

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo