Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Peets Ilomets

Tullio Ilometsa muinsuskaitseauhinna laureaat Jüri Peets (vasakul) ja Tullio Ilomets Mati Karmini kujundatud auhinnaga.

 

Eesti Muinsuskaitse Seltsi asutatud Tullio Ilometsa muinsuskaitseauhinna pälvis muinastehnoloog, keemik, ajaloolane, arheoloog ja restauraator Jüri Peets. Pidulik auhinna üleandmise tseremoonia toimus Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis 27. septembril Tullio Ilometsa austaval osavõtul.

 

Eesti Muinsuskaitse Selts otsustas asutada Tullio Ilometsa muinsuskaitseauhinna 2016. aastal Tartu Akadeemilise Muinsuskaitse Seltsi asutaja ja pikaaegse juhi, Eesti Muinsuskaitse Seltsi teenetemärgi suurpaela ning Valgetähe III klassi ordeni kavaleri, Ülikooli Samba autiitli kandja, Tartu linna aukodaniku Tullio Ilometsa elutöö auks seoses tema 95. sünnipäevaga.

 

Tullio Ilometsa muinsuskaitseauhinna valmistas skulptor prof. Mati Karmin. See kujutab endast kaaluvihti, mille abil on võimalik mõõta teadmatust meile teadaolevaga ja sel viisil oma teadmisi täiendada. Kaaluviht sümboliseerib ka seda, et inimühiskond on läbi aegade pürginud üha suurema täpsuse poole, mis on tingitud meie igapäevaelu tarvidustest.

 

Auhinda antakse välja teadusuuringute ja nende tulemuste populariseerimise eest eelkõige nendes valdkondades, millega Tullio Ilomets ise on pikki aastaid tulemuslikult tegelenud. Auhinnaga tunnustatakse igapäevaelus ja teaduses kasutatud ajalooliste esemete süstemaatilist uurimist, restaureerimist ja üldsusele tutvustamist, vanade fotode uurimist ja identifitseerimist, ajalooliste kalmistute uurimist, dokumenteerimist, korrastamist ja avalikkusele tutvustamist jne. Auhinnaga tunnustatakse tänapäevase muinsuskaitse jaoks vajalike erinevate teadusevaldkondade uurijate tööd ja innustatakse noori teadlasi-muinsuskaitsjaid järgima Tullio Ilometsa elutööd.

 

Rõhutamaks põlvkondade sidet kultuuripärandi ning ajaloolise mälu hoidmisel tunnustas Eesti Muinsuskaitse Selts Tullio Ilometsa muinsuskaitseauhinna üleandmise tseremoonia ühe osana Eesti koolinoori, kes võtsid osa rahvusvahelisest muinsuskaitsealasest fotovõistlusest International Heritage Photographic Experience IHPE 2017. Fotovõistluse korraldaja on Hispaania (Kataloonia) muinsuskaitseamet koostöös Euroopa Nõukoguga. Viie noore fotod Eesti erinevaist paigust ilmusid üle-Euroopalises on-line kataloogis ja neid näeb aadressil: http://culturaeducacio.gencat.cat/efim/internacional.php

 

IHPE2017 

Noored Eesti muinsuskaitsealaste fotode autorid Margaret Niklus (Vaida põhikool), Uku Toosens (Tallinna Kadrioru Gümnaasium) ja Karoliina Kask (Lasila põhikool).

 

Noored jäädvustasid ajaloolisi hooneid ja paiku, nii korrastatud kui mahajäetuid. Võidutööna valiti välja 15 aastase Uku Toosensi (Kadrioru Saksa Gümnaasium) foto, millel on vana ja väärikas Jaani Seegi kirik, taustaks tänapäevased Tallinna kõrghooned. Kõik viis noort fotograafi said Tullio Ilometsa koostatud ja tema pühendusega raamatu "William Henry Fox Talboti fotode ja fotogravüüride kollektsioon Tartu Ülikooli raamatukogus."

 

Tekst ja fotod:

Peep Pillak

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo