Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

IMG 4640

“Vehkleja” reklaamplakat Miamis. Autori foto

 

Soome, Eesti ja Saksa ühisfilm “Vehkleja” jookseb Miami Coral Gables Art Cinema’s 25. augustist kuni 31. augustini. Film on peamiselt eesti- ja kohati venekeelne, kuid ingliskeelsete subtiitritega. Režissöör Klaus Härö), stsenarist ja operaator on soomlased, näitlejad eestlased.

 

Tegevus toimub viiekümnendate aastate alguses enne Stalini surma ja manab väga realistliku pildi tolleaegsest elust Haapsalus – sealsest argipäeva hallusest kuid ka inimvahekordi puudutavatest situatsioonidest. Film näitab elanikkonna resignatsiooni antud olukorraga – paljudel oli pakitud kohver valmis selleks, kui NKVD tuli neid ära viima.

 

Sellesse situatsiooni satub peategelane Endel Nelis (Märt Avandi), peites end tsekistide eest, kes otsivad Saksa okupatsiooniga seotud inimesi. Nelise tragöödia seisab selles, et ta värvati 17-aastase koolipoisina just enne sõja lõppu saksa sõjaväkke, kuid põgenes sealt metsa. Rinde kokkuvarisemise järel läks Nelis Leningradi, võttis seal omale ema neiupõlve nime ja tegi omale nime vehklemises. Nüüd Haapsalus on ta keskkooli kehalise kasvatuse õpetaja. Vahendite puudumisel teeb ta pajuvitstest kepid, millega õpetab oma kasvandikke vehklema. Kuna Nelis oli Leningradis tunnustatud sportlane, pälvis ta toetust oma vene õpetajalt, kes soovitas tal kolida Novosibirskisse, et mitte olla kergesti leitav. Endel aga otsustas jääda Haapsallu. Ta kasvandikud hakkasid veenma, et minna üleliidulisele turniirile Leningradi ja siis tuli Nelisel valida, kas petta laste lootusi või riskida oma enda saatusega. Leningradi võistlused tegid viimase osa filmist põnevaks spordifilmiks ja eesti lapsed said Leningradis võidu. Film on väga osavalt ülesehitatud ja kutsub vaatajas esile tugevaid emotsioone. Võtke kindluse mõttes taskurätid kaasa!

 

Heino Ainso

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo