Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Elin Toona pink. Foto Ene Pajula e1499954497711

Elin Toona pink. Foto: Lääne Elu

 

12. juulil sai 80-aastaseks Floridas elav kirjanik Elin Toona Gottschalk. Juubilar, kes on Ernst Enno lapselaps, sai Haapsalus endale nimelise pingi.

 

Elin Toona sündis 1937. a. Eestis. Tema isa oli lavastaja Enn Toona, vanaisa kirjanik ja luuletaja Ernst Enno. 1944. a. põgenes Elin koos ema ja vanaemaga Saksamaale, kus õppis põgenikelaagris eesti algkoolis; 1948. a. siirdus Inglismaale. Londonis õppis ta teatrikoolides ja 1960ndail esines näitlejana nii televisioonis kui filmides. 1967. a. Elin Toona abiellus ning kolis USA-sse Floridasse.

 

Kirjanduslikku tegevust alustas Elin Toona juba Inglismaal ja jätkas Ameerika Ühendriikides. Tema sulest on ilmunud romaane, lühijutte, luuletusi, kuuldemänge, rohkesti ajaleheartikleid nii eesti kui inglise keeles. Elin Toona kuulub mitmetesse kirjanike ühendustesse.

 

Oma eluloo on Elin Toona kirja pannud 2008. a. Eestis Loomingu Raamatukogus ilmunud romaanis „Ella", mis on autori jutustus tema vanaemast Ella Ennost. See raamat valiti tol aastal Eestis viie parima raamatu hulka.

 

Raamat oli järjeks 2000. a. ilmunud vanaisa Ernst Enno eluloole „Rõõm teeb taeva taga tuld" (ilmus kirjastuses Ilmamaa). Seda raamatut kirjutama asudes käis Elin Toona palju suvesid Eestis, et koguda arhiivmaterjali vanaisa kohta, kelle 125. sünniaastapäevaks ta raamatu ilmutada tahtis.

 

Elin Toona loomingus on läbiv põgenemise ja pagulastemaatika, eestlus jm. Tema sulest on lisaks eelpoolnimetatud romaanidele ilmunud „Puuingel" (1964), „Lotukata" (1969), „Sipelgas sinise kausi all" (1974), „In Search of Coffee Mountains" (1977 ja 1979), „Kaleviküla viimne tütar" (1988) ja „Kolm valget tuvi" (1992).

 

„In Search of Coffee Mountains", mis on „Lotukata" ingliskeelne tõlge autori enese poolt, ilmus 1977. a. USAs ja Kanadas (Thomas Nelson) ja 1979. a. Inglismaal (Penguin/Kestrel; joonistustega). Raamat sai hea arvustuse New York Times Book Reviews, mille üle autor suurt uhkust tunneb.

 

Kirjanik on pälvinud ka mitmeid tunnustusi: aastal 2004 annetati talle Valgetähe teenetemärgi V klass.

 

12. juulil avati Haapsalus Ernst Enno mälestussamba juures Kalda tänaval kirjanik Elin Toona Gottschalkile tema 80. sünnipäevaks nimeline Haapsalu pink, mis on Haapsalu Linnavalitsuse ja raamatukogu kingitus kaugel elavale kirjanikule.

Haapsalu kirjandushuvilised, Lääne maakonna keskraamatukogu ja Haapsalu linnavalitsuse töötajad kogunesid sel puhul Ernst Enno mälestussamba juurde, et seal kirjanikku Skype´i teel õnnitleda ning ühtlasi kuulutada nö avatuks Elin Toona nimeline pink.

 

Eestis oli kell neli pärast lõunat ja Floridas kell üheksa hommikul, kui kirjanikuga sai peetud päris pikad jutud ning raamatukogu direktriss Ilme Sepp luges õnnitlejatele ette tema tänusõnad.

 

Elin Toonal oli kahju, et ei saanud ise kohal olla ja kooki pakkuda, aga tal oli põgusa kohtumise üle hea meel, pealegi on tal kavas tulla koos pojaga lähemal ajal Haapsallu.

 

Ernst Enno mälestussammas on Elin Toonale oluline koht, sest nagu ta oma lapsepõlvest mäletab, käisid nad siit läbi iga kord, kui vanaema Ella Ennol oli linna asja. Ja alati istusid nad natuke aega samba jalamil, kus vanaema puhkas oma vanu jalgu ja Elin oma väikseid jalgu.

 

Elin Toonal oli hea meel, et nüüd on samba juures pink, mis on jalgade puhkamiseks veel mugavam paik kui samba jalam.

 

VES/eestielu.ca

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo