Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

6800921t1h9ade

19. juunil andis Raimond Valgre suur armastus Niina Vassiljeva Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumile üle kolm kausta kirjade ja fotodega, mille helilooja talle aastatel 1944–1949 saatis. Kirjad on peamiselt inglise keeles.

 

Valgre ja Vassiljeva kirjade originaale on muuseum oodanud kaua. Vassiljeva jättis muuseumile ühe kirja – «My Love Story» – originaali juba 1993. aastal, mil tähistati Valgre 80. sünniaastapäeva. Valgre uurija Eino Avarsoo fondis on olemas eestikeelsed koopiad kirjavahetusest, kuid originaale Vassiljeva ära anda ei tahtnud.

 

Vassiljeva kutsus 1990ndate alguses Eestisse tuntud diplomaat ja välisministeeriumi nõunik Jüri Trei. «Toona tuli proua Niina siia poolsalaja. Kohtusin temaga nüüd mõni kuu tagasi Peterburis ja siis ta mainis, et soovib veel kõrgele eale vaatamata Tallinna tulla ning et tal oleks ühtlasi midagi vaja üle anda,» rääkis Trei. «Ta viibis Tallinnas kolm tundi. Käisime Metsakalmistul Valgre haual, süütasime küünlad ja asetasime lilled. Niina hing sai rahu. Andsime muuseumile üle tema kogu. Ta jäi visiidiga väga rahule.»

 

«Kirjad on väga ilusa käekirjaga kirjutatud,» ütles Postimehele muusikaosakonna teadur Ene Kuljus. «Enamikul kirjadel on ka venekeelne tempel «Loetud sõjaväetsensuuri poolt». Numbriliselt olen jõudnud kokku lugeda esimese ja teise kirjavahetuse aasta kirjad – neid on siis 1944. aastast 57 ja 1945. aastast 66. Mõnel päeval kirjutas Valgre Niinale mitu kirja, mõnes kuus aga vaid kolm. Kogus on veel fotosid, postkaarte ja Valgre enda joonistatud pildikesi.»

 

VES/PM

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo