Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

150 aastat maalikunsti Enn Kunila kogust .

Näitus „Eesti värvid“ on eriline, sest sellist valikut ja sellisel hulgal pole Eesti kunst välismaale pääsenud juba 80 aastat. 
1929. aastal – aasta  pärast Helsingi Taidehalli avamist oli just neis samades saalides väljas eesti kunstnike 270 tööd. Kuni 24. novembrini on siin 111 tööd, aga väljapanek on väga ülevaatlik ja suurem, kui olid Enn Kunila kollektsiooni näitused lõppenud kevadel ja suvel Tallinnas ning Kuressaares.

Soomlased näevad Helsingi Taidehallis Johann Köleri „Itaalia maastikku“, mille meister maalis 19. sajandi keskel ja Laurentsiuse, kodanikunimega Lauri Sillaku tööd „Mapplethorpe“i kala, maalitud aastal 2009.
Nii öelda näituse alguse ja lõpu vahel on Taidehallis meie kunsti parimad palad, mis kõik on pälvinud koha eesti kunsti klassikas. Nikolai Triik, Konrad Mägi, Amandus Adamson, Paul Raud, Ants Laikmaa. Enn Kunila ja kunstiteadlane Harry Liivrand, kollektsionääri sõber ja nõuandja kunstnik Olev Subbi on näitusele valinud  teiste hulgas August Janseni, Jaan Grünbergi  ja Johannes Greenbergi, Roman Nymani, Ants Murakini, Ado  Vabbe maale. Pilti meie maaliklassikast täiendavad Kristjan Tederi, Richard Uutmaa, Eerik Haameri maalid. Muidugi on esindatud Endel Kõks, Richard Sagrits, Leppo Mikko, Henn Roode ja Endel Kits, Johannes Võerahansu, Karl Pärsimägi. Praegu maalivate kunstnike hulgast on Enn Kunila kogust Helsingisse toodud Olev Subbi, Enn Põldroosi, Tiit Pääsukese, Peeter Mudisti, Toomas Vindi, Rein Kelpmanni ja juba mainitud Laurentsiuse töid.
Eesti kunst on omanäoline ja rikas. Juba avamisõhtu rahvamöllus oli kuulda nii ülivõrdes imetlust kui üllatust. Saalid olid külalistest sõna otseses mõttes pungil. Näituse avakõnelejad ei jõudnud eesti kunstinäitust ära kiita. Pisikese vimka viskas välisminister Urmas Paet, kes rääkis Eesti-Soome ühisriigist –  siiski vaid peatselt meile jõudva eurorahale ja Sofi Oksaneni  maailmas laineid löövale loomingule toetudes. Eestlased naersid välisministri jutu peale kohe, soomlased kuulasid tõsistena, kuid tõlke järel muhelesid nemadki.
Näituse avamisele saabus ka Soome välisminister Alexander Stubb, kelle naljasoon ja kõneosavus Urmas Paeti omale alla ei jäänud. Nii sai tarkade kunstikõnede kõrval Taidehallis mitut puhku ka mõnusasti naerda.
Kunstikoguja Enn Kunila armastus Eesti kunsti vastu on pärit tema lapsepõlvest nii nagu kogu tema lugupidamine kultuuri vastu üldse.  Nii rääkis ta ise Helsingis oma 20 aasta jooksul kogutud tööde väljapanekut „Eesti värvid“ avades. Ta on kunstikogujast aatemees, kes peab väga tähtsaks, et tema varamut saaks näha ka muud inimesed kui ta oma pere. Kunstikogu kujunemist kirjeldades rääkis aga Enn Kunila, et paljud tööd on ostetud endistelt omanikelt, kelle kodudes olid need püsinud perekonna põhiväärtusena aastakümneid, tihti kunstiteoste sünnist saati. Eesti kunstiturg avanes vaba ja avatud turuna pärast Eesti riigi taassündi.
Kunstiteadlased Tallinna Kunstihoone direktor Harry Liivrand ja Soome näituse jaoks koostatud elegantse kataloogi autor Eero Epner, aga ka soome kunstiteadlased hindavad kõrgelt Enn Kunila kogu nii selle kunstiväärtuslikkuse kui ka Eesti kunsti ajaloo seisukohalt. Enn Kunila kogu annab üsna selge pildi sellest, kuidas ja milliste maailmakunsti mõjutuste keskkonnas arenes siin meile ainuomane eesti  kunst. Just kunst võib aga olla väärikas kultuurisaadik ka väljaspool Eestit.
Mitte iga kunstinäituse avamist ei austa riigipea. Eesti maaliklassika näitusele „Eesti värvid“ saabus aga vaikselt ja tasahilju ning külaliste üllatuseks ja rõõmuks  Soome president Tarja Halonen.

Kadi Alatalu

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo