Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Maestro Neeme Järvi 80. sünnipäeva tähistatakse kolme piduliku kontserdiga 6. ja 7. juunil Estonia kontserdisaalis ning 9. juunil Peterburi Maria teatris.

 

Külalised saabusid Tallinnasse üle kogu maailma, tulid esindajad paljudest orkestritest, mille arengusse Neeme Järvi peadirigendina on jätnud särava jälje: Göteborgi sümfooniaorkester, Šoti Kuninglik Rahvusorkester, Detroiti sümfooniaorkester, Haagi Residentie-orkester, New Jersey sümfooniaorkester, Orchestre de la Suisse Romande ning loomulikult Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Rahvusooper Estonia.

 

6. juuni kontserdil, mis oli ühtlasi ERSO hooaja lõppkontsert, astus lisaks Neeme Järvile dirigendipulti tema noorem poeg Kristjan Järvi ning maestro õigel sünnipäevaõhtul, 7. juunil, ka tema vanem poeg Paavo Järvi. Tallinna kontsertidel olid solistideks Neeme Järvi tütar, flötist Maarika Järvi ja kauaaegne loominguline partner pianist Kalle Randalu, laval oli ka Eesti Rahvusmeeskoor. Tallinnas tulid ettekandele kirevad kavad, mille peateoseks 6. juunil oli Sibeliuse II sümfoonia ja teisel kontserdil Tubina V sümfoonia, just need viiakse külakostina kaasa ka Peterburi.

 

«Oleme ajaloolise hetke tunnistajateks – on suur õnn, et ERSO ees on selline maailmanimega dirigent nagu Neeme Järvi,» räägib ERSO direktor Kristjan Hallik. «Tema inspireeriv ning spontaanne musikaalsus  on pikki aastaid võlunud nii publikut kui muusikuid üle maailma. Esmakordselt on meil eriline võimalus  tähistada maestro juubelit Eestis õigel päeval – 7. juunil,» rõõmustab Hallik.

 

ETV tegi 7. juuni kontserdist otseülekande. Mõlemad Tallinna kontserdid kandis üle ka Klassikaraadio.

 

Neeme Järvi on elu jooksul juhatanud kõiki maailma parimaid orkestreid ning olnud paljudega neist seotud peadirigendina: Göteborgi sümfooniaorkester (peadirigent 1982–2004, praegu emeriitpeadirigent), Šoti Kuninglik Rahvusorkester (peadirigent 1984–1988, praegu audirigent), Detroiti sümfooniaorkester (muusikadirektor 1990–2005, praegu emeriitmuusikadirektor), Haagi Residentie-orkester (peadirigent 2005–2012, praegu emeriitpeadirigent), New Jersey sümfooniaorkester (muusikadirektor 2005–2008, praegu audirigent ja kunstiline nõustaja), Orchestre de la Suisse Romande (kunstiline ja muusikaline juht 2012–2015), lisaks Birminghami sümfooniaorkester ja Jaapani Filharmooniaorkester, kus ta on olnud peakülalisdirigent. Ning loomulikult Eesti Riiklik sümfooniaorkester, kus ta peadirigendina tegutses aastail 1963–1979 ning alates aastast 2010 ning mille juures ta 2017. aastast kannab ka eluaegse aupeadirigendi tiitlit, ning Rahvusooper Estonia, kus ta oli peadirigent aastail 1963–1975.

 

Neeme Järvi on olnud üks aktiivsemaid Eesti muusika tutvustajaid maailmas. Tema ja ERSO esituses on kõlanud väga paljude Eesti heliteoste esiettekanded, sealhulgas Arvo Pärdi I ja III sümfoonia ning Eduard Tubina VIII sümfoonia.

 

VES/ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo