Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti noorema põlve klaverikunstnik Hando Nahkur avaldas kevadel oma teise CD, mis on nüüd saadaval.

Hea on kava valik:   tasakaalukas segu klassikast, romantikast ja moodsast helikeelest. Ehkki esitatud palad nõuavad virtuoosi-tehnikat, on H. Nahkuri mängu rõhk muusikalisel küljel, mitte tehniliste võimete esitamisel.

DeusExClavier CD  (ERP3410) sisaldab järgmised muusikapalad:

Johan Sebastian Bach/ Ferruccio Busoni: Cha-conne

Erkki-Sven Tüür: Sonaat klaverile kolmes osas

Franz Schubert: Impromptu, op. 90, nr. 3

Robert Schumann: Symphonic Etudes, op. 13

J. S. Bachi “Chaconne” on sooloviiulile kirjutatud 2. Partiita viimane osa. Teda peetakse aga üheks viiuliliteratuuri tipuks.  Aastal 1893 kohandas F. Busoni (1866-1924) teost klaverile. Sarnaste transkriptsioonide probleem on aga, kas ja kuidas säilitada originaali karakterit. Viimane oleneb suurelt algse instrumendi kõlavärvingust ja dünaamilisest ulatusest. Nii saame paratamatult uue muusikapala. Näiteks on Busoni kasutanud kõike, mida klaver lubab – võimsad akordid, virtuooslikud passaažid, rohke harmoonia jm. Lisaks leidub siin-seal romantikale omast tempo muutust. “Chaconne’i” viiuli versioon on selle kõrval ohjeldatum, kuid minu arvates majesteetlikum. Aga – on igaühe maitse küsimus kumba versiooni eelistada. Hando Nahkur esitab teost nendes raamides igati mõjuvalt.Tehniliselt ei jää palju soovida (see on raske pala!) ja tõlgenduselt järgib ettekanne nii Bachi kui Busoni ideesid.

Erkki-Sven Tüüri kolme-osaline klaverisonaat (1985) on ainuke sellelaadiline teos tema loomingus. Lubatagu, et tsiteerin siinkohal eesti muusikateadlase Merike Vaitmaa sõnu (avaldatud kavamärkmetes):  “Composer’s way of composing for piano brings forth in the first place the bell-like qualities of the instrument’s sound… One untraditional feature is present: the peda-ling – of very long duration at times – (which) creates elaborate sound complexes…” Nagu moodsa muusikaga ikka, on soovitav sonaati vähemalt kaks korda läbi kuulata. Üha enam avaneb siis kuulajale tema ilu. Hando mängib seda keerulist heliteost hästi.   Näiteks on kaunilt esile toodud sillerdavad interluudid esimese osa lõpus ja kolmanda alguses.

Tüüri komplitseeritud helitööle järgneb lüürilise vastukaaluna Franz Schuberti “Impromptu nr. 3 – üks tema ilusamaid. Seda esitab Nahkur peenetundeliselt, kauni tooniga. Meloodia lendleb saate taustal nagu habras meditatsioon, tänu läbimõeldud fraseeringule. Vaevumärgatavad rubatod (aeglustused) siin-seal annavad meloodia käigule erilise võlu.

Robert Schumanni (1810-1856) “Sümfoonilised etüüdid” (kestvuselt veidi üle poole tunni) on kava väärikas haripunkt, seda nii muusikaliselt, kui tehniliste/tõlgitsuslike nõuete poolest. Schumann kirjutas teose 1834-37 ja selle struktuuriks on (enam-vähem) teema variatsioonidega. Juba helilooja ise kujundas temast kergelt erinevaid versioone. Käesolev ettekanne koosneb peateemast, kaheteistkümnest etüüdist ja kahest postuumsest variatsioonist.

Helitöö ettekanne Nahkuri poolt on mõjuv. Iga etüüdi/variatsiooni karakter on värvikalt esile toodud. Tehnilised raskused ületatakse ilma muusikalist tõlgendust ohverdamata. Kui pikk ja emotsionaalset pinget nõudev teos jõuab lõpule, pole jälgegi väsimusest. Säravalt kõlab viimane “Finale. Allegro brillante”  –  nagu nimigi väljendab.

Plaadi ning kunstniku enda kohta saab täiendavaid andmeid koduleheküljelt  www.handonahkur.com

Viimaks – muusikahuvilistel on võimalik CD-d osta Vaba Eesti Sõna poest (ka VES internetipoest).

Raul Pettai

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo