Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

NYE Meeskoori 60. juubel New Yorgi Lexington Ave Kirikus 2. mail 2010

NYE Meeskoori moto peab olema selleks saladuseks, mis garanteerinud koori pikaajalise püsimise ainsa Eesti Meeskoorina Ameerika suurriigis. Truudus, mehemeel, eeskuju ja esiisadelt päritut laulurahva kutsumus on ka nooremaid hääli juurde toonud.

Juubeli toimkond oli teinud juubelipäeva väärikaks tähistamiseks oma parima isegi kahe sündmuse näol – algul kiriklik, aktuseline, millele järgnes ball Eesti Majas.

Toome alljärgnevalt kõrgpunkte sündmusest 2. mail EELUK Immanueli Kirikus.

See algas oreli prelüüdiumiga Dr. Indrek Laulult R. Eespere „Ärkamisaeg“ ja postlüüdiumiga T. Mägi „Koit“.

Pärast liturgiat praost Uudo Tarilt järgnes õpetaja kantslikõne teemal, „Carpe Diem“ (Ef. 5:16) Selle peamõtteks oli: Kasuta aega, haara sest kinni. Sest aeg on rahutu ja meie ei tea, mida tulevik toob. Õpetaja võrdles Kairose ja Chronose aegu Pauluse kurjadega ja rääkis võimalustest, mida tuleb kasutada, nagu tänane juubelipäev. Chronose aeg on tavalise kella ja kalendri aeg, kus kell meid taga ajab (eriti NY paabelis). Mõtelgem rohkem Kairose ajale, et tänada Jumalat ja mälestada häid tegusid nagu tänast.

Kõnele Järgnes Rudolf Tobiase surematu „Eks teie tea“ pühalikus ettekandes. (See on helilooja Peterburi aegade kuulsam inspiratsioonirikas improvisatsioon orelil. See haarab inimhinge tema usu sügavustes, ja vajab suurt koori vägevuseks.)

Kontserdi ilmalik osa jätkus kiriku saalis järgmise kavaga: Meeste laul (E. Võrk), Hele täht (H. Vetterling), Kes selle tamme istutas? (G. Ernesaks), Kojutulek (R. Eespere), Shenandoah (Trad. arr. M. Bartholomew), Oi seda hüva õluta (G. Ernesaks).  Kõik õnnestus.

Aktuseline osa

See algas väsimatu koori esimehe Urmas Kärneri elava humoorika ettekandega, mis sisaldas mitte kuiva kroonikat, vaid vaimukaid repliike. Esimees küsib: „Ei tea milline ürgne impuls on eesti rahvast tüürinud ühiselt häälitsema? Aga just nimelt  viisid ongi olnud eestlastele oma rahva identiteedi kuulutamise meetodiks sajandite veergudel”.

Järgnevad näited koori seikadest, seenefarmi pidaja Herman Knausti seenekujulises, kuivas basseinis Catskillis, laulmisest ...

Esinemine Washingtoni Valge Maja roosiaias, kes peale Columbia Ülikooli Segakoori – oli ainsana esinenud ühendriikide Presidendi Kodus...

40 aastat raskeid aegu ja lootusi  E.V. peatse vabanemise ootuses, kuid usku ei jäetud ja ähmastel aegadel ikka mingil moel toime tulles püsisime ja püsisime veel, kuni täitus meie püha lootus 23. augustil 1991. Nüüd ometi võisime tõsta häält, kui meenutada Esto 92 Laulupidu Carnegie Hall’is.  Nüüd on lahingupäevad muutunud rõõmupäevadeks.  Elagu Eesti Vabariik ja NYEMK !

 

Uued auliikmed

Juta Kurman – kauaaegne Eesti Helikunsti Keskuse esimees, lauljatar, muusikakriitik, vankumatu Meeskoori toetaja algpäevist.

Dr. Aksel Puström – Meeskoori asutajaliige, oli 30 aastat Toetavliikmete sekretär.

Uno Taps – Meeskoori asutajaliige – ligi 40 aastat Koorivanem.  Ka täna.

Maestro Erik Veski – Klaverikunstnik/advokaat. 33 aastat Meeskoori koorijuht – kauem kui kõik teised koorijuhid kokku.


Tervitused:

E.V. esindaja tervitus - peakonsul Jaanus Kirikmäe.

Eesti Helikunsti Keskuse USA’s nimel – Juta Kurman – esimees.

NYE Naiskoori nimel – Eha Brownell – esinaine.

Baltimore – Washingtoni Eesti Segakoori ja ka Baltimore Eesti Laulumeeste nimel – Martin Sarapik.

Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides nimel – Ülle Ederma.

Kirjalik tervitus Kanadast – Dr. Roman Toi – NYE Meeskoori auliige.

 

Juta Kurman

VES

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo