Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

kadajas peterson New York

kadajas peterson Baltimore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaks erinevast põlvkonnast mainekat Eesti muusikut, Tajo Kadajas ja Taavi Peterson, tulevad juba maikuus New Yorgi ja Baltimore Eesti Majja esitama biitmuusikat, mis 60. ja 70. aastail tollase ENSV võimude kiuste noortepidudel kõlas.  


Tegemist on nii eestikeelse omaloomingu kui ka laenlugudega vaba maailma tegijatelt. Arusaadavalt mõjus see tollasele võimule vägagi häirivalt, pea riigipöördekatsena.


Mitmekülgsed lauljad Tajo Kadajas ja Taavi Peterson toovad päev enne emadepäeva, 9. mail New Yorgis Eesti Majas ja emadepäeval, 10. mail Baltimore Eesti Majas lavale peamiselt Urmas Alenderi ja Jaak Joala laule, kes tollast Eesti muusikamaastikku oluliselt mõjutasid. Kes teab Eesti hipiajastu muusikat, sellele ei ole tundmata ka Eesti bändid, kelle looming veel esitusele tuleb: Mikronid, Virmalised, Andromeeda, Peoleo, Kristallid, Lüürikud, Syrius ja Väntorel.


Kahjuks on nii Alender kui ka Joala mõlemad tänaseks manalamehed, ent seda sulnim, et kaks erinevas vanuses muusikut, kel mõlemal isiklik kokkupuude nende lauljate või nende muusikaga, on võtnud selle loomingu elus hoida.

„Meie vana biidikava esimesed laulud pärinevad 1965. aastast ehk 50 aasta tagant, Alenderi laulud pärinevad pisut hilisemast ajast,“ mainib Tajo Kadajas ise.


Tajo Kadajas alustas 1973. aastal lauljana kultuslikus proge- ja raske roki bändis Meie ja 1976. aastal ristus tema tee Rein Rannapiga, kes oli Eesti roki lipulaeva, bändi Ruja asutajaliige. Selles bändis lauliski end Eesti rahva südamesse Urmas Alender.


Alenderit ja Kadajast sidus pikk sõprussuhe, Taavi Peterson jõudis Alenderi loominguni läbi tema muusika. Kadajas on Eestis Alenderi loomingut esitanud väga erinevatel kontserttuuridel koos ooperilaulja Jassi Zahharovi, Kait Tamra, Margus Vaheriga ning loomulikult Taavi Petersoniga.


1976.1977. aastail laulis Kadajas Rein Rannapi bändis Noor Eesti ja hiljem, 1985.1986. aastail veel bändis Metallist, mida ka keskealine New Yorgi eestlaskond teab. Kadajase diskograafiasse kuulub üksteist täispikka heliplaati.


Taavi Peterson sai üle Eesti tuntuks, osaledes 2007. aastal menukas telesõus „Eesti otsib superstaari“, kus ta jõudis finaali koos Birgit Õigemeelega, kes esindas Eestit 2013. aastal Eurovisioonil. Kohe pärast telesõud kutsus Petersoni oma kontserttuurile lauljaks Rein Rannap, kes osales samas telesaates žüriiliikmena. Pärast seda on Peterson loonud kolm väga erinevaid muusikastiile viljelevat bändi: Üdi, Peacemaker ja ansambli The Doors tribuutbändi Texas Radio and the Big Beat. Neist Üdiga on Peterson andnud välja heliplaadi „Selges eesti keeles“. Ansambli The Doors tribuutbändiga on Taavi mitmel korral esinenud ka Soomes ja väga edukalt. Tema unistuseks on kunagi The Doorsi laule ka USA-s esitada.


Mullu salvestasid Kadajas ja Peterson koos eepilise nimega plaadi „Lugusid Eesti rocki sünnist“, mida kuulajatel on kindlasti võimalik endile ka kohapealt soetada.


9. mail teeb Tajo Kadajas New Yorgi Eesti koolis ettekande Eesti vanadest lastelauludest, mille 8 aastat kestnud ja 9-osalise samanimelise plaadisarja väljaandmine tal mullu lõpule jõudis. Oma ettekandes räägib Tajo lastele ja nende vanematele, millised on Eesti vanimad lastelaulud, ja vestab nendega seotud lugusid. Emadepäeva kontserdil laulavad lapsed neid vanu lastelaule ka oma emadele. 

 
Sel korral kõlavad Tajo ja Taavi laulud New Yorgi Eesti Majas 9. mail emadepäeva kontserdil ja õhtul baaris tantsuks, 10. mail aga Baltimore Eesti Majas emadepäeva kontserdil.

 

Arvi Tapver

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo