Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Meeste Tantsupidu 2 “Elementaalne” toob Rakveresse tantsima tervelt 3000 meest. Etendused antakse pühapäeval 13. juunil Rakvere staadionil.
Sümboolsete vastavuste terviklik süsteem oli kord määratud nelja algelemendiga: õhk, vesi, tuli ja maa. Õhku ja tuld mõisteti aktiivsete ja mehelike, vett ja maad passiivsete ja naiselike elementidena. Astroloogiaski jagunevad tähemärgid elementide kaupa.
Elementaarne on ka sellest tulenevalt meeste tantsupeo nimi “Elementaalne”, mis ühendab endas ülemise ja alumise, maa ja taeva, mehe ja naise allikaenergiad, sest kõik on koosluses ja üks.
Aga miks mehed ja miks tants? Traditsiooniliselt tantsisid Eesti mehed enamasti tüdrukute pilkamiseks ja nende tagasihoidlikkuse naeruvääristamiseks. Sageli tantsiti ka purjus peaga ja sellised tantsud sisaldavad tihti meestele endalegi teadmata elemente ürgsetest usulistest tantsudest.
Mõnes Eesti paikkonnas on üldist tantsuvara kandnud poisid, kuna tüdrukutele on peetud tantsimist sobimatuks. Vanarahvas ütleb koguni, et kui meesterahvas hakkab tantsima, siis naisterahvas läheb nurka. MTP2 aga laseb meestel tantsida naiste ees – kõigi silme all!
Esimene Eesti Meeste Tantsupidu sai üle kogu Eesti suure tähelepanu ja menu osaliseks ning lõi lisaväärtusi kõigile järgnevatele tantsupidudele, luues uuenduslikke vorme ja lähenemisi. Peo kavas olid folkloorsed meestetantsud, tuntud autoritantsud ja selleks peoks loodud uued tantsud.
"Kui me esimest meeste tantsupidu tegema hakkasime, mõtlesime tuhandele mehele, tantsimas oli aga kaks tuhat. Seekord mõtleme suuremalt - teisel peol on väljakul kolm tuhat meest," ütles peo idee autor ja pealavastaja Maie Orav.
Seekordse tantsupeo kava lähtub neljast elemendist, mida võib võtta kosmilise korra ja harmoonia alusena. Tantsud ja saatemuusika on loodud lähtuvalt eesti folkloorist spetsiaalselt selle peo jaoks ning ka rahvamuusika on seatud tänapäevasesse vormi. See tähendab, et peolt leiavad oma nii rahvakultuuri armastajad, kui ka noored, kellele meeldib tänapäevasem muusika.
Nelja algelementi kehastavad neli tuntud Eesti lauljat: Marvi Vallaste, Lenna Kuurmaa, Kaire Vilgats ning Kene Vernik. Neile valmistatakse selleks puhuks spetsiaalsed kostüümid, mis lisavad etteastele dramaatilisust.
"Meeste tantsupidu on selline piire nihutav ja põnev üritus, et otsustasin osalemise kasuks kohe, kui pakkumine tehti. Pealegi on mul võimalus oma laulu ajal meestega koos ka tantsida," lausus Lenna Kuurmaa.
Peale programmi enda on uuenduseks ka see, et üks kandvatest rollidest, Paharett, leidis kehastaja läbi konkursi. Selle tarbeks korraldati videokonkurss Eesti Tantsitavam Mees 2010, kuhu kõik asjast huvitatud oma töid esitatada said.
Lõppvooru pääses 10 tantsu, millest 7 tantsiti Tallinnas Solarise keskuses ette, ülejäänuid aga hinnati video põhjal. Võitjaks ehk Eesti Tantsitavamaks Meheks 2010 valiti Priit Liiu.
"Mehelikku tantsivat meest on raske leida, aga tema oli tõeliselt tantsiv mees ja usun, et tantsupeoks saab ta veel mehelikumaks," ütles žürii esinaine Kaie Kõrb.
MTP 2 annab pühapäeval 13. juunil tegelikult koguni 2 etendust ning peaproov-etendus toimub sama päeva hommikul kell 10.00. Eelproovidega alustatakse aga juba mitu päeva varem.
„Paigaldame seekord lisatribüünid, et kõik huvilised vaatama mahuksid,“ lubas peo peaprodutsent Madis Orav.
Loomulikult ei puudu ka ürituse meened – juba praegu on võimalik Meeste Tantsupeo kodulehelt (www.meestetantsupidu.ee) tellida endale nii T-särke kui mütse. Esimese Meeste Tantsupeo DVD-sid on aga võimalik saada kirjutades This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Rakvere Linnapäevad algavad 8. juunil ning kulmineeruvad Meeste Tantsupeoga.Etendused toimuvad Rakvere staadionil algusega vastavalt kell 15.00 ja 19:00. Piiratud arv pileteid on saadaval Piletilevi müügipunktides ja internetis.
„Pidu lähtub küll neljast elemendist, kuid koos hoiab seda armastus tantsu, muusika ning meie kultuuri vastu laiemalt,“ ütles kokkuvõtvalt Madis Orav.
Meeste Tantsupidu – seda naised vaatavad!
Meelis Ojasild
MTP2 meediajuht

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo