Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Saksa-Eesti Foorumi kutsel külastas Eesti Kunstnike Liidu president Jaan Elken Lõuna-Saksamaa suurimat kunstimessi art-Karlsruhe. President oli üritusest vaimustatud: "Ma pole veel näinud ühes ja samas kohas nii palju kvaliteetset kunsti," nentis ta.
Visiidi eesmärk oli tutvustada sakslastele Eesti kunstnikke, sest senini pole Saksamaa kunstiturul Ida-Euroopa kunsti üleüldiselt palju presenteeritud. Eestlased ei pea aga ennast kuidagi peitma, meie maalijate ja skulptorite tööd on suurepärase kvaliteediga. Nii Jaan Elkeni enda kui ka tema kolleegide Epp Kokamäe, Jüri Arraku, Mare Vindi, Andres Toltsi, Evi Tihemetsa, Mall Nukke ja paljude teiste kunsti on esitatud küll mitmetes Saksamaa galeriides, kuid kunstilaadad on muidugi üritused, kus kunstnike tööd leiavad kõige rohkem tähelepanu, pealegi, siia tulevad endale uusi aardeid otsima rahvusvaheliselt tähtsad kunstiostjad ja –kogujad.
art Karlsruhe asutaja ja juht Ewald Karl Schrade tundis Elkeni külaskäigu üle selgelt rôômu: "On muidugi kuratooriumi otsustada, milliseid galeriisid presenteerime meie messil, kuid olen kindel, et Eesti kunst meeldib neile," lausus Saksamaa tuntud galerist ja kunstikoguja, kelle ettevõtmisele veel mõni aeg tagasi ülbelt muiati. Schrade ise aga uskus alati oma visiooni ja püüdis igati olla parem kui tema konkurendid, nende hulgas Art Cologne ja Art Basel. Nüüd on tema töö vilja kandnud.
Karlsruhe kunstiüritus on küll väiksem kui tema rivaalidel, kuid mitte liiga väike. Saksa kunstikoguja ja tema messinõukogu panevad suurt rõhku kvaliteedile, mitte näituse suurusele. Ewald Karl Schrade, kes on ennast pühendanud juba nelikümmend aastat tänapäeva ja klassikalisele modernsele kunstile, on sõlminud oma tegevuse ajal galeristina mitmeid hindamatuid kontakte, mis tulevad talle nüüd kasuks.
Sakslase peakorter asub alates 1985. aastast Mochentali barokklossis Ehingeni (Doonau) lähedal. Siin on 2500 ruutmeetrit näituseruumi ja külastajal võimalik tutvuda mitmete huvitavate töödega, mille autorid on muuhulgas Ugge Bärtle, Robert Veger, Adolf Hölzel ja paljud teised. Kunsti täiendab palee ümber olev imekena loodus. Kaks aastat tagasi avas Ewald Karl Schradel veel galerii ka Karlsruhe kesklinnas lossi lähedal. Seal on momendil üleval Christopher Lehmpfuhli maalid ja Menno Phali skulptuurid. Jaan Elkenil oli võimalus neid seekord imetleda ainult läbi akna, kuid talle tekitasid Lehmpfuhli tööd kohe meelehead. Saksa noor, 1972. a. Berliinis sündinud kunstnik on õppinud 1990-ndate aastate alguses mõned kuud ka Tallinna Kunstiakadeemias. Schrade näituseruumide kõrval on veel Tom Kohler ja partnerid (esitab mh Ute Reicherli ja Michael Ferwagneri töid) ning Michael Oessi (Márton Bárabas, Hanspeter Münch) galeriid www.galerien-am-zirkel.de
Tänavu korraldati art Karlsruhe juba seitsmendat korda. Aastate jooksul on üritus kasvanud kunsti eldoraadoks. Tänavusele vernissagele tuli halvast ilmast hoolimata kohale 11 000 inimest. See on absoluutne rekord. Sensatsiooniline oli ka messikülastajate arv, Karlsruhe Rheinstettenis asuvasse messihalli leidsid tee 43 500 kunstihuvilist.
www.art-karlsruhe.de
Eesti maalija kohtus Rheistettenis ka Karlsruhe Kongressi- ja messiühingu tegevjuhi Britta Wirtziga
Peale art Karlsruhe külastas Jaan Elken Baden-Badenis asuvat Frieder Burda kunstimuuseumit, kus olid esil Saksamaa ühe tänapäeva tuntuima kunstniku Georg Baselitzi maalid ja skulptuurid. Kunstnikeühenduse juht vaatas aga ka sisse Karlsruhe Kunstihoonesse, seal olid esil plastikud Rodinist kuni Giacomettini. Koolituselt arhitekt, külastas Jaan Elken peale Karlsruhe veel Wissenbourgi (Elsass),  Baden-Badenit ja Heidelbergi. Viimane jättis talle kõige sümpaatsema mulje. Neckar-jôe kuulsat metropoli ja selle kunstiaardeid tutvustas eestlasele kohalik galerist Winfried Heid (galerii Signum).
Aino Siebert

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo