Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

peerna vookiri 1Kunstnik Jaanika Peerna aitab NY Eesti kooli lastel vöökirju kujundada.    Foto: Siiri Lind
Lisafotosid vaata New Yorgi Eesti Kooli Facebooki lehelt.

 

Laupäeval, 25. jaanuaril, tegi New Yorgi Eesti Kooli lastele kunstiprojekti Jaanika Peerna. Jaanika elab USA-s alates 1998. aastast. Ta loob loodusnähtustest inspireeritud joonistusi, videosid ja valgusinstallatsioone. Samuti teeb ta koostööd disainerite, tantsijate-koreograafide ja helikunstnikega. Tema töid on esitletud kogu New Yorgi metropoli alal, nii nagu ka Pariisis, Tallinnas, Lissabonis, Sofias, Dubais, Honolulus, Novosibirskis ja Roomas. Jaanika Peerna teoseid on ostetud paljudesse USA ning Euroopa erakollektsioonidesse. Sel aastal resideerub Jaanika koos perega küll Berliinis, aga leidis aega vahepeal ka New Yorki külastada.


Koolitunni teemaks oli Jaanika valinud eesti rahvariidevööde mustrite dekodeerimise. Aegade jooksul on eesti naised kudunud vöödesse väga erinevaid kauneid mustreid ja Jaanika juhtimisel proovisid lapsed arvata, mis sõnumeid kudujad oma töödesse peitsid. Pandi tähele ka seda, et ühelt poolt on vöö ühte värvi, aga teiselt pool hoopis teist värvi – kui ühel pool on valge lõng, siis teisel pool samal kohal punane.

 

Kui valmis vöösid oli küllalt uuritud, palus Jaanika lastel joonistada oma salamustreid, näidates algul ette, kuidas võiks alustada ja rääkis, mida tema pliiatsi alt tulevad jooned tähendavad.  Tingimuseks oli, et tähti ja numbreid ei tohtinud paberile panna. Pliiatsid ja rasvakriidid jagati laiali, iga laps sai pabeririba ja uued koodid hakkasid valmima. Enne tunni lõppu pandi joonistused kokku kaheks pikaks vööks ja siis hakati mõistatama, mida klassikaaslased olid oma piltidel kujutanud.

 

peerna vookiri 2

 

Lapsed joonistasid erivärvilisi triipe, laineid, rombe, nende vahele lilli, liblikaid, südameid, kuusepuid ja pealuid ning ka abstraktseid kujundeid. Jaanika pani tähele, et ühe tüdruku pildil oli peaaegu samasugune muster kui tüdruku kampsunil ning teine tüdruk kasutas triipudes oma pluusi värvi – lapsed nagu oleksid loonud täiendavaid aksessuaare oma selle päeva riietele.

 

Ühe poisi töö nägi välja nagu ruunikiri ja teine oleks joonistanud nagu värvilise mere. Äraarvamine oli seda huvitavam, kui mõnede teoste autorid ütlesid, et nende pildi mõte on saladus.
Tunni lõpus tegi Jaanika ettepaneku panna laste pildid üles Eesti Maja seinale Eesti Vabariigi aastapäeva tähistamise aktuse ajaks. Siis on võimalus kõigil kohaletulnutel arvata, mida võisid mõelda tänased väikesed eestlased oma mustreid luues.

 

Kirivööd, mida koolilapsed näha said, andis laenuks Aime Andra. Tema ema oli tunnustatud käsitöötegija ja –õpetaja ning andis oma oskusi edasi paljudele eestlastele, kes omal ajal olid sunnitud Ameerikasse tulema. Ka Aime ise on neid oskusi edasi pärandanud.

 

Tänapäeval kasutavad vöömustreid oma loomingus paljud rõivadisainerid.

 

Siiri Lind

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo