Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

43 beecher1

Helilooja Lembit Beecher (vasakult kolmas) koos kontserdil esinenud muusikutega NY Eesti Majas.    Foto: Siiri Lind

Rohkem fotosid meie veebilehel.

 

Neljapäeva, 17. oktoobri  õhtuks oli Eesti Maja suur saal kontserdikülalisi täis. Kahjuks aga ainult vast käputäis eestlasi. Toimus Lembit Beecheri poolt kokku pandud eesti ja ungari rahvalauludest inspireeritud kontsert teemal “The Esto-Ugric Project”.

Lembit Beecher on resideeriv helilooja-praktikant kolmeks aastaks Opera Philadelphia ja Gotham Chamber Opera and Music Theater Group New York’s.
Juba esimene klaveripala, Béla Bartóki “Hungarian Peasant Songs” paelus kuulajaid Lembit Beecheri võrratus esituses. Järgnesid Veljo Tormise seatud rahvalaulud “Kari kadunud” ja “Laevahukk” norra päritolu sopranilt Mary Bonhag’ilt Lembit Beecheri klaveri saatel, tuues esile meie rahvalaulude omapära. Mary on need laulud selgeks õppinud eesti keeles.

 

Kolmandana esitati kontserdi esimesel poolel keelpillikvarteti poolt Lembit Beecheri hiljuti loodud “The Memories May Be True”, mis põhineb Eesti rahvalauludel ja emapoolse perekonna mälestustel. Keelpillidel musitseerisid Aizuri Quarteti liikmed viiulivirtuoosid Miho Saegusa, Zoë Martin-Doike ja Ayane Kozasa ning tšellist Karen Quzouniani. Ettekanne koosnes neljast osast. Kohe alguses lõi muusika tundeküllane väljendus erilise meeleolu. Nagu oleks neli puudehaldjat istunud sügavas metsapõues loitsides eepiliste aegade meloodiatega segunenud põlvkondade mälestusi. Helid muistsete aegade rahvalauludest hõljusid kui tuule tiivul toodud linnulaulu õrnad viisikatked, segunedes vahel läbielatud eluraskustega, mis võisid kõlada kui tormi rajud, oiged või kaugusest kajavad taprite löögid puutüvedel. Kütkestavad, vaevu hoomatavad rahvalaulude helindid värvusid kohati pisut Erkki-Sven Tüüri ja Lepo Sumeralike heliväljenditega. Lummusest ärkava kuulajaskonna tänuavaldus nii esinejatele kui komponistile kõlas kaua, tuues  esinejad veelkord rahva ette kummardama.

 

Teine osa kontserdist algas eesti rahvamuusika ainetel esitatud lühikese improvisatsiooniga. Lembit mängis ette väikese viisijupi ning kontrabassimängija Evan Premo palus publikul valida, mis helistikus esinejad oma pillidel sama viisi esitavad. Kuna enamus publikust koosnes muusikutest, tuli palju soovitusi ning selle tulemusena kõlas saalis sopran Mary Bonhag’i kõlava hääle taustaks klaveril, kontrabassil ja tšellol esitatud suurepärane eesti rahvaviisi töötlus, teenides kauakestva aplausi.

 

Järgmiseks lõid rõõmsa meeleolu dirigendi ja mitmekülgse muusiku Benjamin Grow poolt klaveril esitatud kolm pulmatantsu (helilooja György Ligeti). Ühe loo esitasid Lembit Beecher ja Benjamin Grow klaveril ka neljal käel.
Mary Bonhag’i esituses kuulsime veel lühikesi eesti rahvalaule “Küla ütel” ja “Hiir hüppas”, mida laulja esitas eesti keeles. Samuti esitas ta ungari rahvalaule ungari keeles.

 

Kontsert lõpetati ungari helilooja Béla Bartóki kolmeosalise Keelpillikvarteti No. 1 A-minoor esitusega. Miho Saegusa, Zoë Martin-Doike, Ayane Kozasa ja Karen Quzounian andsid endast parima, mille eest publik tänas neid püstiseismise ja tulise aplausiga.

 

Professionaalsete muusikute kontsert oli meeliülendav ja andis kuulajatele suure laengu head energiat. Loodame Lembitut koos oma muusikutest sõpradega ka edaspidi New Yorgi Eesti Majas näha ja kuulda!

 

Aime Andra

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo