Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Läinud laupäeval tähistas Tallinna Raekojas Eesti Heliloojate Liit ja Tallinna Linnavolikogu Eesti Vabariigi kultuuri elutööpreemia laureaadi maestro Valter Ojakääru 90. juubelit. Helilooja Valter Ojakääru teened eesti muusika rikastamisel, Eesti muusikaelu ja ajakirjanduse edendamisel on olnud eriliselt silmapaistvad. Muuhulgas tõi ta eesti kõnepruuki sõnad „levimuusika“ ja „süvamuusika“. Ta on kirjutanud palju raamatuid ja teinud järjepanu üle viiekümne aasta sadu saateid rahvusraadios ja televisioonis. Tema autorisaated kõlavad eetris tänini.  Ojakäär on üks muusikuid, tänu kellele hakati Eestis viljelema džässmuusikat ja korraldama dźässikontserte esimesena tollases NLis.  Maestrole pühendatud juubelikontserdil kõlas paremik Ojakääru klassikalisest muusikast, sh noorpõlves kirjutatud „Trio“, „Sonaat klarnetile ja klaverile“, „Kaks miniatuuri flöödile ja klaverile“, “Džässivariatsioonid saksofonikvartetile“ ja paljud soololaulud. Esitajateks Eesti tipud: Mati Palm, Voldemar Kuslap, Piia Paemurru, tänavu 30. aastapäeva tähistav Tallinna Saksofonikvartett koosseisus Olavi Kasemaa, Villu Veski, Valdur Neumann ja Gert Ott Kuldberg. Meeliülendav oli Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia üliõpilaste Marrit Traksmanni kammeransambli klassist Linda-Anette Sussi (viiul), Theodor Peeter Sinki (tšello), Sten Heinoja (klaver), Meelis Vindi (klarnet) ning Anni Ruugla (flööt) esinemine. Õhtu üllataja oli Rääma kooli  poistekoor Pärnumaalt, kelle esituses kõlas Valter Ojakääru laul Debora Vaarandi sõnadele "Uus paat“, mida peetakse Eesti esimeseks lööklauluks. Vana Raekoja võlvide all oli äkitsi tunne, et läheb ühislauluks, sest nii mõnedki kohalolijad ümisesid mõttes kaasa „Seda paati pole tehtud linnuluust, kaared ise painutasin tammepuust“. Maestrot küsitles ja õhtut juhtis vaimukalt Eesti Heliloojate Liidu juhatuse esimees Olav Ehala. Juubilarile saatis tervituse ja lillesülemi EV President Toomas Hendrik Ilves, samuti kultuuriminister Rein Lang. Tervituskõnega esinesid Valter Ojakääru kauaaegne sõber, Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas, Pärnu Linnavalitsuse aselinnapea Jane Mets, Tallinna Linnavolikogu esimees Toomas Vitsut, kultuuriministeeriumi asekantsler Ragnar Siil, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektor Peep Lassmann, Rahvusringhäälingu juht Margus  Allikmaa. Õnnitlejate hulgas olid ka legendaarse meeskvarteti liikmed: Kalju Terasmaa, Uno Loop ja Eri Klas (kes on tänavuaastase EV kultuuri elutööpreemia laureaat), ja mõistagi  paljud juubilari kolleegid ja sõbrad. Meeleoluka kontserdi salvestas Tallinna Televisioon. Valter Ojakäär on loonud hiti „ Oma laulu ei leia ma üles“. Tänaseks võib kindlalt öelda, et eesti rahvas on Ojakääru laulud juba ammu üles leidnud ja tema muusikat palavalt armastama hakanud. Pärnus sündinud ja Pärnu aukodaniku tiitlit kandev Valter Ojakäär on vaid  veidike noorem, kui tänavu 95. sünnipäeva tähistav Eesti Vabariik. VIVAT VALTER OJAKÄÄR!    Ebba Rääts

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo