Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Estonia teatrimaja sajanda tegevusaasta puhul kinkis magusatootja Kalev Estoniale martsipanist valmistatud ajaloolise hoonemaketi. 20. sajandi alguse aegse teatrihoone koopia valmistamine võttis kokku aega üle 120 tunni ning selle valmistamiseks kulus kokku 12 kilo martsipanimassi. Martsipan, millest makett valmistatud on, on see kõige tavalisem, mida igaüks poest osta saab – tehtud Californiast toodud mandlitest, suhkrust ja siirupist. Martsipanimass on ka ainus asi, mis maketi juures masinaga tehtud, ülejäänu on kõik käsitöö. "Puhtast martsipanist polegi võimalik nii suurt kuju vormida," ütleb kuju valmistaja, Eesti Kunstiakadeemias graafikat õppinud ning 17 aastat Kalevis töötanud Külli Mihkle. Selgub, et martsipanist teatrimaja sisse on ehitatud puit- ja pappmakett. "Minu teha jäid detailid," selgitab Mihkle. Töö nõudis temalt 17 tundi käte ja voolimispulkadega nokitsemist ja Saksamaalt pärit värvidega maalimist. Viimase lihvi andis ta veel üleandmise päeva hommikul. Vastvalminud martsipan-Estonia on ka Mihklele kõige suurem töö, mis seni ette võetud. Ta maalib Kalevi martsipanimuuseumitoas rahva silme all martsipani. Vormid, millest martsipankujud voolitakse, pärinevad tema sõnul aastast 1864. "Aga rahvas naudib," kinnitab Mihkle, kes oma tööd väga armastab. Ooperimajale lisaks valmistati ka Georg Stude vormide järgi martsipanist rahvarõivais nukud, mis jäävad ooperimaja saatma. Teadaolevalt suurimat Eestis valmistatud martsipanist hoonemaketti siiski ära ei sööda. Magus Estonia makett leiab endale asukoha Estonia uues majas. Teos jääb teatri jalutussaali külastajatele vaatamiseks ning rahvusooperi otsustada jääb, kui pikalt teost eksponeerida.   

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo