Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Näidend on kirjutatud 1906. aasta paiku ning suurelt osalt on selle taust seisustevahedest tulevatest pingetest. Oleme tuttavad mõisnike ja talupoegade seisustevahega meie ajaloos. Sageli kipume unustama, et talude pererahva ja sulaste vahel oli samuti suur seisustevahe. See oli meie endi eestlaste seas.

 

Näidendi peateema on igivana: lühidalt öeldes, armastuskolmnurk. See hõlmas mõlemat seisust, ning seisustevahe, sellest tulenevad pinged ning arusaamatused tegid õnneliku lahenduse praktiliselt võimatuks. Üksikasjaline kirjeldus rikuks pealtvaatamise ära. On küllalt öeldud, kui mainin, et etendus oli nauding kõikidele pealvaatajatele.

Kas August Kitzbergist saab klassikaline näitekirjanik, William Shakespeare’i eeskuju järgi? Lavastaja Andres Noormets aitas sellele kaasa, kirjutades näidendi ümber moodsasse eesti keelde vanemast versioonist, mis võimalikult oleks tundunud pentsikuna. Lavastus oli ka moodne; täpsemalt öeldud, minimalistlik. Ärge arvake, et seisustevahelise vastuolude teema oleks aegunud või peatselt kaob!

Presidendivalimisel siin USA’s süüdistavad mõlemad parteid teineteist, et vastaspool õhutab klassivõitlust (class warfare).

Rakvere teatrigrupp saabus Chicagosse päev varem. Laupäeval, 15. septembril oli kohaliku eesti kooli esimene päev. Rakvere Teater tegi sellel päeval koolilastele lühema etenduse; kõigele sellele järgnes piknik.

Andres Peekna

 

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo