Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Septembri teises pooles külastab Ameerika Ühend-riike ja Kanadat Rakvere Teater, tuues Chicago, Ada?, Washingtoni, New Yorgi ja Toronto publikule vaa-tamiseks kaasa oma versiooni August Kitzbergi kiredraamast „Tuulte pöörises“. August Kitzbergi rohkem kui saja aasta eest kirjutatud näidend kannab endas aegadeülest ja lihtsalt lugu inimlikest kirgedest, armastusest ja omandisuhetest. Kitzbergi üheks parimaks näitemänguks peetav lugu on Eesti teatris viimastel kümnenditel unustusehõlma vajunud, kuid sügisel 2010 – 155 aastat pärast autori sündi ning 70 aastat pärast Rak-vere Teatri avamist sama näitemänguga – jõudis „Tuulte pöörises“ taas lavale. 

 

Seekord lavastajaks Andres Noormets, kelle sõnul on see revolutsioonituultest kantud näidend väga kaasaegne ja vaatajat kõnetav ka tänapäeval: „Selleks, et aru saada, kust tullakse, kes käesoleval momendil ollakse ja kuhu minnakse, on teinekord vaja vaadata asju, mis on distantsi peal – siis saadakse endast paremini aru. Meil on tunne, et oleme väga palju arenenud, aga kui see üle saja aasta tagasi, ühel eestlaste jaoks keerulisel ajajärgul kirjutatud näitemäng uuesti vaatluse alla võtta, siis paistab, et olemuslikult oleme ikka väga samased. Inimeste olemus saja aastaga ei muutu.“Nii on ka Rakvere Teatri lavastuse keskmeks kirglik lugu kahest mehest ja nende vahel seisvast naisest, kes ümberringi puhuvates sotsiaalsetes ja poliitilistes tuultes püüavad iseeneseni jõuda ning oma tõde ja armastust leida. 

Kitzbergi algne näidend on Andres Noormetsa ja Rakvere Teatri näitlejate käe all elanud üle värskenduskuuri: „Lugu, mida me räägime, on täpselt Kitzbergi lugu. Seda ei ole mingisugusel moel muudetud. Aga vorm, milles see näitemäng sada aastat tagasi on kirjutatud, tundub praegu pisut ajale jalgu jäänuna ja nii ma kirjutasin selle ümber, tõlkisin näidendi keelde, milles me praegu räägime, et me ei takerduks kommunikatsioonivigadesse. Ma lihtsalt puhastasin seda pärlit natukene. Ja muutsin natuke ka loo jutustamise vormi.“„Tuulte pöörises“ lavastus pälvis Rakvere Teatri 2010/2011 hooaja parima lavastuse publikupreemia ning valiti ühena kaheksast Eesti teatrite lavastusest Eesti Teatri Festivali DRAAMA 2011 põhiprogrammi.

Ajalehe Eesti Ekspress kultuuritoimetaja Margit Tõnson kirjutas DRAAMA 2011 eelraamatus lavastusest nii: „„Mässatakse ja nõutakse õigust. Üks mees mõtleb terve rahva peale, kuid ei näe naist enda kõrval. Teine mees nõuab tagasi oma maad ja armastab teise mehe naist. Naine ei tea, keda valida. Kired möllavad, inimesed võitlevad. Kõik tahavad ainult head,” kõlab Rakvere teatri koduleheküljel “Tuulte pöörises” kokkuvõte 2010. aastal – ajal, mil töötuse protsent Eestis oli kõrgem kui kunagi varem, töövõtjate õigusi uue tööseadusega tugevasti kärbitud ja pangaorjade ülestõus just nagu õhus. Loomulikult ei tulda täna tänavale ebaõigluse vastu protestima ja oma õigust taga nõudma – ei, 20 aastat kapitalistlikku vabadust on õpetanud töölise suud pidama ja edasi teenima. Hirm on kohati nii suur, et sööb hinge seest. Vaat selline kontekst!“

August Kitzbergi näidend „Tuulte pöörises“ jõudis Rakvere Teatri lavale Andres Noormetsa ülekirjutuses, lavastuses ja lavakujunduses ning Kristi Leppiku kostüümides. Mängivad Anneli Rahkema, Tiina Mälberg, Peeter Rästas, Erni Kask ja Toomas Suuman.  Lavastust „Tuulte pöörises“ mängitakse pühapäeval 23. septembril kell 14.00 Torontos Tartu College'is (pilet täiskasvanutele 20 dollarit ja õpilastele 10 dollarit) ning 26. septembril Washingtoni teatrisaalis nimega H Street Playhouse kell 20.00 (aadress: 1365 H Street, NE; soovitatav annetus 10 dollarit). 29. septembril kell 19.00 on Rakvere Teater oma lavastusega New Yorgis Abigail Adams Smith Auditorium'is aadressil 417 East 61st Street, First Avenue ja York Avenue vahel (soovitatav annetus 10 dollarit). NB! Etendused tõlgitakse inglise keelde.   Rakvere Teater

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo