Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Tallinna Draamateatri külakost New Yorgi Eesti Majas etendus 24. veebruaril Andrus Kivirähki kirjutatud ja lavastatud näidend “Aabitsa kukk”. Monoetenduse teksti esitas suurepärase sisseelamisega Tõnu Oja, kehastades täiskasvanuks saanud, ent kaheksa aastat algkooli esimeses klassis istunud poissi Maunot. Tüki tonaalsus ja meelsus, kohati mõistukõneline, hõlmas Eesti lähiminevikku, kus ristusid uued ja vanad arusaamad. Kõike seda peh-mendasid kukeaabitsa lüürilised salmid, nagu “Tibu sibab siia-sinna, katsub tiiva alla minna.” Mitmetähendusliku rekvisiidina esines laval kotitäis ilusaid punaseid õunu – mõni neist kippus vägisi isegi saali – ja kuna Mauno rääkis vahetevahel nii vanaema kui enda surmast, võis seda rikkalikult esinevat puuvilja pidada Eedeni aia võrdkujuks. Kõik see viitas tüki ähmasele, ent verisele puändile, milleks osutus Mauno tuppa sattunud surnud ja nüüd juba haisev mees kapis.  Ka see, et onu Paul, kes kord kinkis Maiele punase lipu oli pidanud vangis istuma, ei tõotanud head. Näidendi lõpul pesi Mauno kolmjalale asetatud punases kausis nägu.   “Aabitsas öeldakse ka: Seep peseb nahalt mustuse maha.” Pontius Pilatus tegi teatavasti sümboolselt midagi sarnast Piiblis, ent Tacituse “Annaalid,” kus samuti on juttu Pilatuse tegudest, ei eita ega kinnita seda. Mainigem seepärast siinses kontekstis Shakespeare’i kuri-kuulsat leedit, kes ei suutnud oma veriseid käsi puhtaks pesta riigipöördega tegelevas näidendis “Macbeth”. Tänu Tallinna Draamateatri külaskäigule oli aga põhjust siinses Eesti Majas kui mitte tegelikult, siis ikkagi metafooriliselt pärjata ettekujutatavat autorit/lavastajat ja elusuuruses näitlejat, nii Andrus Kivirähki kui ka Tõnu Oja. Mardi Valgemäe            

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo