Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

2010. aastal loodud Rootsi Rahvuslik Noorteorkester lõpetas oma eduka Ameerika Ühendriikide turnee, andes Ameerika suurlinnades kolm väga edukat kontserti. Dirigendipuldis oli Tõnu Kaljuste, keda enamik siinsest publikust on harjunud nägema kooride ees seisvana. Viimastel aastatel on aga maestro keskendunud rohkem orkestritele ning peab ütlema, et ühtviisi professionaalselt vaimustav on ta mõlemas rollis. New Yorgis  Carnegie Hall’is 26. jaanuaril toimunud kontsert üllatas nii põneva ja samas väga nõudliku kavaga kui ka noorte muusikute ülima professio-naalsuse ja küpsusega.  Kava oli kõigil kontsertidel sama: alguseks pillav ja kirev Rootsi Peomuusika August Södermanilt, millele järgnes üllatuslikult Arvo Pärdi meditatiivne Cantus in Memory of  Benjamin Britten –  erakordselt puhas ja mõjuv esitus!  Esimese osa lõpetas noore rootsi helilooja Tobias Broström’i (s. 1978) ida filosoofia aineline Samsara  (USA esiettekanne) – äärmiselt keeruka rütmiga mitmekihiline intensiivne teos, milles suurepäraselt soleerisid Hugo Ticciati viiulil ja Johan Bridger marimba’l, mõlemad nimed, mida  tasub meelde jätta. Ja kontserdi teises osas näitas rohkem kui 100 andekast noorest koosnev orkester oma ulatuslikku haaret, oskusi ja head maitset, esitades nauditavalt Sergei Rachmaninovi 2. sümfoonia. Rootsi Rahvuslik Noorteorkester astus esmakordselt avalikkuse ette 2010. a. Stockholmis Baltic Sea Festivalil Esa-Pekka Salonen’i taktikepi all. Orkester oli loodud samal aastal Skandinaavia ühe olulisema muusikakooli Lilla Akademien’i poolt Rootsis, kogudes kokku andekaimad ja innukaimad noored muusikud vanuses 15-23 ning andes neil võimaluse töötada suvistel intensiivkursustel oma ala parimate interpreetide juhtimise all. Tulemuseks on erakordse kõlaga väga professionaalne ja huvitav orkester. Ameerika turnee oli orkestrile esmakordne võimalus mängida suurema rahvusvahelise publiku ees ning väga nõudlikes kontserdisaalides nagu Chicago Symphony Hall, New Yorgi Carnegie Hall ja Strathmore Music Center  Washington, DC. Noored muusikud said oma osaga väga õnnestunult hakkama. Kaljuste järgmine ülesastumine New Yorgis on tuleval sügisel, kui ta osaleb Lincoln Center’i White Lights festivalil, mis sai oma nime Arvo Pärdilt. Neil kontsertidel kõlavad tema juhtimisel ja Läti muusikute esituses taas Arvo Pärdi teosed.   Kärt Ulman    

 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo