Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Saksamaalt jõudsid Tartu Mänguasjamuuseumisse haruldased, ennesõjaaegses Eestis vineerist valmistatud mänguasjad. Väikesed vineerist mänguasjad, nii inimesed kui koduloomad ja -linnud, viljapuud ja põõsad moodustavad enamuse haruldasest annetusest, mis jõudis jõulude eel Saksamaalt Tartusse mänguasjamuuseumisse, vahendas ETV uudistesaade. Kingituse tegi sünnipärane tartlane Renata Barto, kelle isa Nikolai Willeri tehtud need kohati imepisikesed, kuid filigraanselt viimistletud mänguasjd on. Ja need on loodud kindlat teemat ehk nelja aastaaega silmas pidades. "Willeril olla mõte olnud, et laps saab ise komplekti kokku laduda. Ta tekitab sellise süsteemi, et võtab kollased puud ehk on nagu sügis, paneb aiakese juurde, ehitab neist mingi piiratud maa-ala, otsib sealt seltskonnast koera või kassi, siis on seal mingid tegelased: ema, isa, laps. Laps saab nendes oma sellise väikese maailma kokku luua," selgitas mänguasjamuuseumi arendusjuht Marge Pärnits. Poliitilistel põhjustel 1930. lõpul Eestist ära kolima pidanud ning elu lõpuni Lvovis elanud arhitekt Nikolai Willerist ja tema mänguasjadest mänguasjamuuseumi inimesed väga palju ei teadnud. "Nendele inimestele, kes Athena keskust renoveerisid, oli tema nimi teada ja need inimesed, kes töötavad Volga restoranis, teavad, et see on Willeri tehtud lagi. Aga mänguasjadest väga palju ei teatud, sest neid asju ta tegi siis, kui ta Tartusse tuli, 1920. aastate alguses. See oli tal üks võimalus, kuidas oma peret ära toita. Ta hakkas tegelikult tegema mänguasju kiriku soovitusel, kes nägi, et tal ei ole piisavalt raha oma pere ülalpidamiseks," rääkis Pärnits. Renata Barto jõudis kahjuks enne annetuse tartlastele üleandmist siitilmast lahkuda, kuid tema soov, et mänguasjad jõuaksid lõpuks sünnilinna tagasi, on nüüd täitunud ning veebruarist ka erinäitusel kõigile huvilistele uudistada.  ERR

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo