Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

 

Tants on iidne.  Seda võib pidada isegi inimsoo algkeeleks. Kaudseks paralleeliks oleks siin mesilaste “tants”, millega pesakaaslased juhatatakse meetaimede asukohta. Mäherdusest söödamaast kõneleb siis Mart Kangro sooloetendus “Start. Based on a True Story”?  Kuna selle esitus toimus 8. oktoobri õhtul Manhattani südalinnas paikneva Alvin Ailey American Dance Theatre’i uue hoone Citygroup teatris, võib oletada, et “Start” oli mõeldud esmajoones ameeriklastele,  ent publiku hulgas leidus ka eestlasi.

 

Tund aega kestvat tühjal laval esitatud järelmodernistlikku etendust, mida katkestasid aeg-ajalt mitmesuguse tantsutehnikaga tegelevad videolindid, iseloomustas Kangro akrobaatiline liikumine, mediteeriv põrandal lamamine ja roomamine – nagu haavatud loom – ning stiliseeritud jooks. Muusika asemel saatis tantsijat, eriti kauakestnud jooksu vältel, pidev ingliskeelne kõnelemine, mis tegeles nii praktiliste näpunäidetega (“Lisa kiirust, aga hoia rütmi”) kui  filosoofiliste mõtteteradega (“Ära nõustu sellega, mida tead. Jätka küsitlemist”).   See andiski esitatule sügavust, mis tavaliste tantsuetenduste puhul jääb tihti vajaka.        

 

Kangro koreograafiat on Eestis peetud liikumiseks semiootilises aegruumis.   Prantsuse teatriteoreetik Patrice Pavis on selles kontekstis taaselustanud sakslase Bertolt Brechti “Väikeses teatriorganonis” (ja mujalgi) esineva kehahoidu, intonatsiooni ja miimikat määrava termini “gestus”, mida on tõlgitud ka kui žestiline väljendus. Siinkirjutaja lisaks ülalmainitud nimedele veel sellised lavakunsti viljelejad nagu prantsuse pantomiiminäitleja Marcel Marceau ja ameeriklaste tantsutrupp Pilobolus. Ent kõige selgemini väljendab koreograafilise liikumise osatähtsust semiootilises aegruumis kreeka kirjanik Nikos Kazantzakis  romaanis “Alexis Zorbas”, mille 24. peatükis lihtne maamehest kreetalane soovitab haritud sõbral ja leivaisal rääkimise asemel tantsida.           

 

Mardi Valgemäe  

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo