Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Teisipäeval, 28. juunil sõitis Eesti Üliõpilaste Seltsi (EÜS) meeskoor pärast oma kahenädalast Põhja-Ameerika reisi rahulolevalt Eestisse tagasi. Reisi vältel esineti New Yorgis, Lakewoodis, Washingtonis, Torontos ja Jõekäärul. Koor jäi oma esinemistega väga rahule ja paistis, et kuulajad samuti. Koju jõudes polnud meestel mahti puhatagi ega ajavahest toibuda. Ees ootasid proovid ja seejärel osalemine XI noorte laulu- ja tantsupeol "maa ja ilm".  

Kuna kogu Põhja-Amee-rika kontsertreisi alustati New Yorgist, oli koor laenanud tuntud Kanada poeedilt ja lauljalt Leonhard Co-henilt oma kontsertreisile tudengipäraselt ulja pealkirja "First We Take Manhattan". Meest sõnast, härga sarvest! Et Manhattani vallutamisega kuskilt pihta hakata, külastati neljapäeval, 16. juunil Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni. Eesti alaline esindaja ÜRO juures, suursaadik Margus Kolga, oli koorile korraldanud võimaluse anda lühikontsert peakorteri fuajees. Laul võetigi üles ja möödakäijate rõõmuks esitati kolm eestikeelset laulu. Edasi jätkati Manhattani vallutamist juba õhtuses New Yorgis.
Reede, 17. juuni esinemine New Yorgi Eesti Majas oli EÜSi meeskoori taastamisjärgses ajaloos üldse esimene päris oma kontsert. Seitsme aasta jooksul on küll palju lauldud, kuid alati mõne suurema ürituse või peo raames – kas siis laulupidudel või mujal. Vaatamata sellele, et New Yorgi Eesti Maja hooaeg oli lõppenud juba paari nädala eest, oli tänu Eesti Maja manageri Katrin Albazi ja New Yorgi Eesti Haridusseltsi esimehe Toomas Sõrra pingutustele kohale tulnud saalitäis inimesi.
Manhattani võtmine eelmisel õhtul oli tühiasi, nüüd oli vaja laulda ennast kohalike eestlaste südametesse. Kõik kahtlused, kui neid ka oli, hajusid aga pärast avalauluna kõlanud Alo Ritsingu ja Lydia Koidula "Teretust". Esiteks on New Yorgi Eesti Maja suur saal väiksemate muusikakollektiivide esinemiseks otsekui loodud. Tänu suurepärasele akustikale kuulsid häälerühmad üksteist paremini kui eales varem. Teiseks oli tunda, et igamees oli vaimu korralikult ette valmistanud ning kontserdil anti endast parim. Kuulajad võtsid koori väga hästi vastu. Pärast ohtraid tänusõnu ja paari lisalaulu siirduti Eesti Maja kohvikbaari, kus juttu jätkus kauemakski.
Iga eestlane proovib võimalusel jaaniõhtut mitte New Yorgis, vaid ikka maal veeta. EÜSi meeskoor õnneks sellise valiku ees ei seisnud, sest Lakewoodi Eesti Ühing, eesotsas  esimees Priit Parminguga oli koori kutsunud laupäevaks, 18. juuniks Lakewoodi, New Jersey'sse koos kohalike eestlastega Võidupüha ja jaaniõhtut tähistama. Lauldi nii Võidupüha aktusel Lakewoodi Eesti Majas kui ka hiljem lõkkeplatsil juba jaaniõhtuse kavaga. Järgmisel hommikul, pühapäeval, osales EÜSi koor jumalateenistusel Lakewoodi Pühavaimu kirikus, kus hoogsa ja meeldejääva teenistuse pidas EÜSi vilistlane, õpetaja Thomas Vaga.
Pärast jumalateenistust külastati veel Lakewoodi Eesti Arhiivi, söödi lõunat ja seejärel alustati sõitu Baltimore'i suunas. Pärast lühitutvumist Baltimore'i linnaga sealse vilistlase Agu Etsi juhtimisel, sõideti edasi Washingtoni, kus esmaspäeva, 20. juuni õhtul toimus Eesti Vabariigi saatkonnas suursaadik Väino Reinarti vastuvõtt akadeemiliste üliõpilasorganisatsioonide ja Baltimore-Washingtoni segakoori liikmetele. EÜSi meeskoor esines alguses oma kavaga, seejärel kutsuti endaga koos laulma ka Baltimore-Washingtoni segakoori liikmed. Ühiselt kõlasid Peep Sarapiku ja Juhan Liivi "Ta lendab mesipuu poole" ning Fr. Kuhlbarsi ja EÜSi auvilistlase K.A. Hermanni "Kui Kungla rahvas". Pärast kõigiti meeleolukat esinemist koguneti saatkonna ette ja tehti ühiselt pilti. Oli tore ja uhke mõelda, et Eestil on Washingtonis nii ilus saatkonnahoone, kus nii Ameerikas kui Eestis elavad eestlased saavad ühiselt isamaalisi laule laulda.
Torontos oli EÜSi meeskoori liikmetel kolm esinemist. Neljapäeval, 23. juuni lõunal käidi laulmas Toronto Eesti vanadekodu Ehatare elanikele. Paljude koori liikmete jaoks oli esinemine Ehatares kogu reisi kõige emotsionaalsem osa. Kuulajate seas oli ka 97-aastane EÜSi vil!em Helmut Mikk. Sama päeva õhtul toimus Toronto Tartu College'is väga meeleolukas cantuseõhtu akadeemiliste organisatsioonide liikmetele, mis kandus varastesse hommikutundidesse.
Reede, 24. juuni õhtul toimus koori teine täispikk kontsert Toronto Eesti Maja suures saalis. Kõik läks jällegi suurepäraselt ning rahule jäid nii esinejad kui ka publik. Dirigent Saari Tamme töö kooriga on sama muljetavaldav kui ühe teise noore naisdirigendi, Miina Hermanni (Härma) töö EÜSi kooriga 19. sajandi lõpus. Kui Miina Hermann juhatas EÜSi koori näiteks 1889. aastal Tartus ja 1890. aastal Kambja kirikus, siis nüüd saab öelda, et Saari Tamm juhatas EÜSi koori 2011. aastal Torontos ja Lake-woodi kirikus.
Laupäeval, 25. juunil sõitis koor Torontost edasi Jõekäärule, kus toimusid akadeemiliste organisatsioonide suvepäevad. Laupäevane esinemine Jõekäärul oli küll juba palju väiksema esinemispingega, kuid see-eest väga tore ja südamlik. Lõkketule valgel oli reisile ja esinemistele hea tagasi mõelda. Oldi kindlad, et ehkki laulmine Jõekäärul oli selle reisi viimane esinemiskord, kohtutakse kindlasti veel kas siis Eestis või taaskord Põhja-Ameerikas. Manhattan, we took it!
Eesti Üliõpilaste Seltsi meeskoor ja dirigent Saari Tamm soovivad veelkord tänada kõiki neid, ilma kelleta koori Põhja-Ameerika kontsertreis poleks toimuda saanud ning samuti kõiki kuulajaid! Kui keegi soovib EÜSi koorile esinemiste kohta tagasisidet – muljeid, pilte - saata, siis palun seda teha aadressil:

Andres Mägi
EÜSi meeskoor, Köleri 13
Tallinn, Eesti/Estonia
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.


Indrek Elling

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo