Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Kas huvitud loodusest, kirjandusest, luulest või meie hõimurahvaste pärimusest?
Tunned huvi meeldejääva ja põneva nädala vastu kaunis looduses eesti keeles ja meeles?
Kõike seda pakub järjekorras juba 45. Kotkajärve Metsaülikool (MÜ), mis toimub 20. – 27. augustil.
Peateema on sel aastal luule ja loodus – "Hoia, mida armastad!“
Peakõneleja on sel aastal Fred Jüssi, fotograaf, autor ja looduse populariseerija, kelle nime tunneb  Eestis igaüks.

Tema 80-ndatel ilmunud "Rebasetund" oli tolle aja loodushuviliste noorte põlvkonnale omamoodi  kultusraamat, millest oli leida Eestis elavate metsloomade kohta nii teaduslikke andmeid, tema enda  tähelepanekuid ja mõtteid kui ka tema enda tehtud fotosid.  Aastaid juhtis ta Eesti Raadios "Looduse aabitsa" nimelist saadet, milles  tutvustati Eesti lindude ja loomade hääli. Fred Jüssi on metsaülikoolis olnud ka varem, seekord kuulub pealektorite hulka ka tema poeg. Ökoloog Mart Jüssi on uurinud imetajaid, eriti hülgeid, töötanud looduse ja looduskaitsega seotud  riigiametites, Eestimaa looduse fondis. On avaldanud mitmeid looduskaitse alaseid arutlusartikleid Eesti ajakirjanduses. Ta oli eelmise riigikogu liige roheliste fraktsioonis.
Sirje Kiin on tuntud Eesti ajakirjanik, kirjanik ja kirjanduse uurija ja tõlkija. Nõukogude-aegse ajakirjanikuna tuli tal taluda ka kommunistliku partei repressioone ja KGB tagakiusamist, mida ta on hiljem  ka värvikalt kirjeldanud.  Peale Eesti iseseisvumist töötas ta vahepeal Isamaaliidu fraktsiooni nõunikuna. Aastast 2007 elab ta USAs Lõuna-Dakotas. Metsaülikoolis räägib ta luuletaja Marie Underist, kellest ta on uurimuse kirjutanud.
Jaak Prozes on Eesti hõimuliikumise aktivist ja Fenno-Ugria asutuse endine juht, kes on aastaid arendanud suhteid paljude soome-ugri rahvastega.  Lisaks nende rahvaste kultuuri uurimisele on ta tegelnud ka Venemaal asuvate väikeste hõimurahvaste olukorra tutvustamise ja nende õiguste kaitsmisega ja saanud selle eest isegi Venemaale sisenemise keelde. MÜ-lastele on Jaak Prozes tuttav 2009 aastast.  Seekord tuleb temaga kaasa ka tema tütar Eliise Kõre, kes õpetab rahvatantsu.
Ando Kiviberg on pärimusmuusika populariseerija ja Viljandi Pärimusmuusika Festivalide korraldaja. Pärimusmuusikat tutvustab ta ka metsaülikoolis. 2010 MÜ-lased mäletavad teda kui väga huvitavat ja aktiivset lektorit, kes juhtis  laulu ja pillimängu huviringi, arutlusringe ja võttis  lisaks sellele tihti lauluviisi üles ka lõkke ääres ja saunas.
Teist aastat järjest on lubanud tulla ka luuletaja ja näitekirjanik Ingel Undusk, kes õpib dramaturgiat kuulsas teatrikoolis, mida kõnekeeles tuntakse "Lavaka" nime all. Enne Metsaülikooli tuleb Ingel ka Jõekääru laagri kasvatajaks. Tema 2010 teatri ja luulealane huviring paistis silma populaarsusega MÜ nooremate  osavõtjate hulgas.
Lisaks Eestist tulnud külalistele on arvukalt lektoreid ja huviringi juhte kohapealt. Tiia Remmelkoor õpetab algajatele eesti keelt, Kanada Eesti muusik Riho Maimets  räägib muusikast, Markus Alliksaar ilma ennustamisest ja Merle Tamtik naisüliõpilaste ajaloost Eestis.  Eesti kirjandusest räägivad Tarvo Toomes ja Mart Pikkov. Paul Sehr ja Katharine Martineau räägivad kogemustest Eestis elamisest.
Piret Komi õpetab, kuidas korras hoida eesti rahvariideid, Mihkel Salasoo vöö kudumist ja Henn Kurvits lusika tegemist. Kanuusõitu juhendab Robert Hiis. Sinimägede kaitsmisest 1944 aastal tuleb filmiõhtu.
Uute tegevustena on plaanis geopeitus (geocaching) ja "nohikute õhtu" (Nerd Night). Geopeitus peidetud aarete otsimine GPS navigatsiooniseadmete abil. Tegemist on populaarsust koguva harrastusega, kus osalejad otsivad metsadest ja  mägedest peidetud plastmasskarpe nende geograafliste koordinaatide järgi. Karbi sees on kas "aarded" või logiraamat, kuhu pannakse kirja oma nimi ja leidmise aeg.
Nohikute õhtu on nohikute ehk "nerdide"  vabas vormis kokkusaamine, mille käigus esitatakse mingi populaarteaduslik  loeng. Alguse sai traditsioon aastal 2003 Bostonis. Torontosse tõi selle traditsiooni eestlane Virve Aljas. Nohikud ise ütlevad oma ürituse kohta oma veebilehtedel et see on nagu  Discovery kanal õllega.
Metsaülikooli elu pole muidugi ainuüksi loengute kuulamine ega huviringides  osalemine. Selle juurde kuuluvad  ikka ka saun, lõkkeõhtud, ujumine järves ja looduse nautimine.
Olavi Kelle

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo