Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Neljapäeva, 9. juuni õhtul  mängiti Scena teatris Washingtonis Sofi Oksaneni näidendit “Puhastus” (Purge  - inglise keeles). Teatri direktor ja lavastaja Robert McNamara koostatud ansamblis olid mitmest rahvusest näitlejad. Esietendust toetasid Soome ja Eesti suursaatkonnad Washingtonis ning teatriliste hulgas istusid Soome suursaadik Pekka Lintu ja Eesti suursaadik Väino Reinart abikaasadega.
Scena teater on nn. musta kasti stiilis, kus rahvas istub lava kolmel küljel. On ka intiimne teater, kuhu mahub umbes 80 inimest ning selles miljöös sai rahvas näitlejatega üks olla. Mäng algas süngelt, kus pimedas paistis ENSV lipp, taustamuusikaks Nõukogu Liidu hümn.

See meeleolu süvenes, kui seda kurba lugu välja mängiti. Kuigi esimene vaatus mängiti natukene katkendlikult, läks teine sujuvalt ja tõi kõik niidid kokku kurvaks lõpuks. Läinud novembril nende ridade kirjutaja nägi Vanemuise Vanas Majas “Puhastuse” etendust ning leidis, et ingliskeelne etendus Scena teatris oli sellega täitsa võrdne.
Robert McNamara on uhke selle üle, et Scena teatri põhieesmärk on tuua rahvusvahelisi näidendeid Washingtoni rahvale. Ta soovis lavastada ühte soome näidendit ning see soov läks täide, kui ta kohtus Sofi Oksaneniga Soome saatkonna kultuuriatashee vahendusel. Kui ta esmakordselt näidendit luges, leidis ta, et see on võimas ajalooline lugu, mis on samas ka emotsionaalselt raske ja häiriv. Kuigi näidend on sünge, leidis Robert, et on väga oluline tuua selline lugu USA rahva ette, kes on väga viisakas ning ei suuda ette kujutada niisugust õudust, millest näidend räägib.
Peale etendust oli teatri fuajees vastuvõtt, mille korraldasid ühiselt Soome ja Eesti saatkonnad. Pakuti suupisteid, Finlandia vodkat ja Saku õlut. Soolased road valmistas Eesti saatkonna toidutegija Aare Kiviväli ning maiustused tulid Soome saatkonnalt. Sõna võttis Soome suursaadik Pekka Lintu, kes mainis põgusalt kõik auhinnad,  mida Sofi on saanud oma töövilja eest, mainides et “Puhastus” on tõlgitud 38 keelde. Ta nentis, et üks prantsuse grupp on teinud ettevalmistusi, et teha  “Puhastusest” film. Eesti suursaadik Väino Reinart tänas rahvast, et nad tulid seda näidendit vaatama ning arusaamisest, et kuigi see lugu on masendav, see on Eesti ajalugu.
Scena teatri ansambel on rahvusvaheline ja vana Aliidet kehastas Kerry Waters, kes on ameeriklane. Vastus küsimusele, kas ta luges raamatu läbi, kui ta  rolliks ette valmistus, oli eitav. Ta tahtis keskenduda ainult sellele, mis oli näidendis kirjutatud ning seda ammutada hingesse. Kerry leidis, et rolli oli küllaltki raske sisse elada, sest Aliide elu oli nii sünge, täis kadedust ja kibestumist. Mõeldes sellele, mida Aliide oli läbi elanud, olid tal endal mõnikord unenäod.
Noort Aliidet kehastas venelanna Irina Koval, kes oli saanud oma teatri treeningu Sankt Peterburis. Tema nägi Aliidet kui inimest, kes teeb mida vaja, et ellu jääda ning ennast kaitsta kõige õudsematest piinadest.
Iirlane Colleen Delany, kes mängis Zarat, luges raamatut ettevalmistuseks enda rollile. Tema leidis, et lugu on mitmekülgne võitlus ellujäämise nimel kõigile tegelastele ning Zara mängimine oli raske.  
Kostüümide kavandaja Alisa Mandel on ka Sankt Peterburis võrsunud ning rõhutas, et paljud kostüümid olid ehtsad. Nimetas eriti vene sõdurite vorme, saapaid ja töömehe kombinesooni, mida Zara kannab teises vaatuses.
Agu Ets
 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

NY Eesti Kool

nyek logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo