Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

Eesti Raadio Laste Laulustuudio kontsert New Yorgi Eesti Majas  5. juunil
Kuna kohalikus lehes  ilmus  ainult kaks väikest kuulutust külaliskontserdist Atlandi tagant.  Ei reklaami, kava, ega midagi muud.  Noh, kes sinna läheb, mõtlesin. See on ju lastele…  Aga siiski, lähme vaatama.
Kohale jõudes oli saal rahvast pilgeni täis. Sest kogusummas oli Eestist saabunud 56  lauluarmastajat. Neist 36 lauljat 7-17 aastani, stiliseeritud riietuses, hõbedased preesid rinnas. Ja kui esimene laul lahti läks…

See oli ilmselt uus menetlus, kuidas asja lastele huvitavaks teha. Kõik laulud olid distsipliinlikult koreografeeritud kolmerealise täpsusliikumisega. Ja diktsioon – täpsuseni viilitud. Siin on ilmselt rakendatud uut strateegiat, kuidas lapsi ja teismelisi laulma saada. Uut ideed tasuks meilgi proovida, teksti liigutustega  arusaadavamaks  voolida.
Kontserdi kava, 15 laulu, tutvustas uusi tänapäevaseid  autoreid: Aimla, Tungal, Mänd, Vetemaa, Kõrvits, neid pole laias maailmas kuulnudki, peale Rannapi ja tuntud nimega Ott Arderi (tema isa järgi). Ja igal laulul oli oma kohapealne solist. Neid  oli nii palju, tõendamaks  eesti muusikakultuuri rohket juurdekasvu.
Kuidas aga selline suur ettevõtmine  teoks sai?  Idee algatajaks olnud siit Eestisse tagasi läinud  kaasmaalane Eve Saar. Sponsoriteks Eesti kooride Ühing Tallinnas, E.V. Peakonsulaat New Yorgis, Eesti Kultuurfond Ameerika Ühendriiges, NY Eesti Haridusselts (ruumid) ja NYE Kool (majutamine).
Ainuke puudus oli – kavad.  Kuid lahke  koorijuht Kadri Hunt oli selle ülesande enda peale  võtnud teadustamisega. Ettevalmistusliku osa oli  enda peale võtnud abijuht – Kaie Tanner sekretärina. Viieteistkümnest numbrist helik. Kadri Hunt’i  juhatusel olid kõik hästi ettevalmistet. Nooruslik kõla, tasakaal  ja püüdlikult selge diktsioon ja liikumiste distsipliin ei jätnud  midagi soovida. Laulude tekstid, peamiselt looduslaulud, nagu “Lillenäitus”, “Maasikamuusika”, laul “Vaprast koerasüdamest”… Isamaa-listest – olid kaunid “Laul Põhjamaast”, “Muusika me sees”.  Tipplauluks osutus  vanameistrite K.A. Hermani /F. Kuhlbarsi meile kõigile tuttav ja populaarne nooruslikult elavarütmiline ja kuulus “Kui kungla rahvas kuldsel a’al”.  Kogu hästiõnnestunud esitus ja liikumisega hästi sünkroniseeritud esitus sai vaimustava vastuvõtu osaliseks kuulajailt. Lisalugu oli koorijuhilt  endalt teemal, “Üksteist peab hoidma” moraaliga. Tervitused ja tänu andis edasi väliseestluse nimel Eesti Vabariigi peakonsul New Yorgis  Jaanus Kirikmäe, kes oli kohal abikaasaga. Järgnesid Laine Tigane, lilledega (NY Seeniorid ) NYE Naiskoori esinaine Eha Brownell ja Eesti Helikunsti Keskuse USA’s nimel Juta Kurman.
Koju minnes oli hea tunne, et siit võrsub  Eestile taas uus, aktiivne kultuuri-põlvkond. Nende hele naer  ja laul on ikka veel meie kõrvus ka pärast nende lahkumist.
Juta Kurman
 

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo