Sisene kasutajana

Anneta TNP Toetusfondi

Toeta siin Vaba Eesti Sõna!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Otsing

Digiteeritud eesti ajalehed

digilehed

20200

Krabi külateatri teatrietendus. Marje Mürgi “Piimäpukijutu” komöödia Metsavenna Talus, Sissi klubi saalis 29. augustil 2020. Ka kõik muuseumid olid avatud - toimus üle-eestiline muuseumide öö.

 

Kui me augusti viimasel laupäeval Metsavenna Tallu jõudsime, tervitas Metsavenna peremees Meelis Möttus tulijaid väikese napsipitsiga, ta talu metsavendade mälestuse pitsiga – see soojendus sobis vanas suures hoones õhtuhakuks ja mälu äratuseks, sest terve õhtu viis külalised tagasi 1940ndate - 1950ndate aastate atmosfääri.


Metsavenna Talu peab Meelis Möttus oma metsavennast isa Harry Möttuse (1921-1991) mälestuseks ja auks.

 

Harry Möttus hakkas metsavennaks juba 1940. aastal, tuli metsast välja 1954. aastal ja sai näha Eesti vabanemist.


Paar aastat tagasi otsisime eestiaegse Viljandi aselinnapea Elmar Reisenbergi (1906-1988) lähedasi, kui Reisenbergi tütar Mai-Liis Bartling abikaasaga saabusid Viljandisse oma vanemate kodukohta ja kalmistule.


Elmar Reisenbergigi puhul selgus, et ta oli 1940ndate algul metsavend.


Metsavendlusest pagulus-eestisse läinute lugusid on üldse aga väga vähe talletatud, viimane aeg on sellise elu läbi teinutel endil kirjutada ja paluda oma lähedastel nende metsavennaelu läbielamisi meenutada.


Nüüd on hea teada, et lõunaeesti Metsavenna Talu on selle mälestuse hoidja, elustaja ja viib läbi ka metsavendade elu tutvustavaid ekskursioone.


Nii pikalt muuseumiöö õhtu mõtteid enne “Piimäpukijutte”.


“Piimäpukijutud” Krabi teatris on lavastanud Marje Mürk, kes ka ise elab Krabil ning on kirja pannud ehtsad lood, mis tema kuulis külanaistelt, kui ta koos oma vanaemaga hommikuti piimapuki man istus ja piimamehe veoringi ootas.


Piimapukijuttude etendus ise esitas samuti lugusid, milles omakorda oli tulev noore ja vanema põlvkonna vastandlik arusaam.

 

Komöödia aluseks oligi üksteise vääritimõistmine ja möödarääkimine.


Seega, ülimalt igapäevane olukord, mis sellisena oli vormistatud kunstina.


Lustlikud piimapukijutud Krabis on aga erilised veel selle poolest, et just Krabi bussipeatuse vastas asubki Eesti viimase piimapuki mälestusmärk – punaseks võõbatud piimapukk, millel on tohutusuur piimamannerg otsas.


Vaatasin seda, kui Krabile saabusin.


Bussijuht hõikas aknast: see piimamannerg on puki külge kinni keevitatud, sest kogu aeg püütakse seda ära varastada...


Piimapukk on ühe ajastu -- Eesti kolhoosiajastu – sümbol.


Siis tõid maainimesed oma lehmade piima igal hommikul piimapukile, kus selle üle peeti arvet ja maksti üliväikest tasu.

 

Aga põhiline oli see, et klassikaline maaelu koos loomapidamisega säilis väiksel määral.


Praegu aga on teatris koolilapsed, kellele vanemad inimesed juba enne näidendi algust vaikselt selgitavad, mis see “piimapukk” laval on.


Ajamärgid on ühtlasi mälumärgid, mida me kultuuriliselt tundma peaksime.


Marje Mürgi näidendite elulised süžeed ja elav murdekeel hoiavad hästi vana ja uue seost, elavdavad mälu ja annavad publikule rohkelt arutamisrõõmu.


Vihmase ilmaga mäng saekaatris, vabandust, Sissi pubis elustas kõheda atmosfääriga ajaloo ja tegusad elujõulised inimesed.

 

202002

Estonia teatri operetilaulja Voldemar Kuslap esinemas vanas saeveskis, mis nüüd on tehtud Sissi pubiks Metsavenna talus, Vastse-Roosa külas Mõniste vallas, 29. augustil 2020.


Õhtu teisel poolel laulis kolhoosideaegseid laule Estonia operetisolist Voldemar Kuslap (vanus 83), kelle muusikamaailm võlub igavikuliste teemadega ja isikusäraga.

 

Jälle oli näha, kuidas kohtuvad ja elustuvad vana ja uus, vana ja noor, mälu ja mälulood.


Mälu loob uut kultuuri - see on Metsavenna talu ja peremehe Meelis Möttuse loominguline maailm ja reaalsus, mida ta hoiab nähtavana ja loomingulisena.

 

Meelis Möttuse loodud KOHT väärib külastamist.


Ja ka teistpidi – võiksime mõelda, et Marje Mürk koos Krabi teatriga ja miks mitte ka Voldemar Kuslap võiksid tulla etenduste ja lauludega ka Eesti Majadesse esinema, kui jälle vabamalt maailmas käia ja kultuurielamusi nautida antakse.

 

Muuseumiööl Metsavenna talus käis


Maarja Pärl - Lõhmus

Tellimine

"Vaba Eesti Sõna" PDF-i täisversioon on tasuline. Kasutajakonto saamiseks tuleb täita tellimus. Maksmise ja tellimise info vaata sisukorrast Lehe tellimine. Tasuda saate krediitkaardiga PayPal'i kaudu siit.

Full PDF version of the paper costs $60 per year. To open your account, please click for more info Lehe tellimine. You can pay directly through PayPal. This is the safer, easier way to pay online.

Toeta ajalehte

Toeta siin Vaba Eesti Sona!

Donate here to Vaba Eesti Sõna!

Eesti Rahvuskomitee

eanc logo

NY Eesti Maja

em logo

Eesti Abistamiskomitee

erc logo

Järvemetsa Fund

2014 metsavaim

ESFUSA

eutf logo

Eesti Arhiiv USA's

eausa logo

LA Eesti Maja

laem logo

Kanada Metsaülikool

metsaulikool logo